تأسیس شرکتی برای تولید انرژی از خلاء کوانتومی

شرکت نانولبز (Nano Labs) اعلام کرد که موفق به امضاء تفاهم‌نامه همکاری با گروه ئی‌تی‌تری‌ام (ET3M Group) شده است. این دو شرکت قصد دارند با انجام سرمایه‌گذاری خطرپذیر مشترکی اقدام به اجرای برنامه توسعه بازار کنند. هدف از این برنامه، طراحی، تولید و فروش فناوری گروه ئی‌تی‌تری‌ام است.
آزمایشگاه ئی‌تی‌تری‌ام، یکی از آزمایشگاه‌های پیشرو در حوزه فیزیک کاربردی است که قصد دارد ایده‌های تراز اول در بخش انرژی را پیاده‌سازی کند. این آزمایشگاه اخیرا پیشرفت‌هایی در بخش الکترودینامیک را تجربه کرده است.
در فیزیک کلاسیک، خلاء از اهمیت بالایی برخوردار است، مفهوم خلاء در فیزیک کلاسیک فضایی تهی از ذرات است. در حالی که در فیزیک کوانتومی، خلاء کوانتومی به معنی فضایی مملو از ذرات کوچکتر از اتم است که می‌توانند حتی در دمای صفر مطلق، حرکت داشته باشند. از نقطه نظر تئوری، در یک فنجان قهوه به قدری انرژی وجود دارد که می‌تواند تمام آب اقیانوس‌ها را تبخیر کند. این انرژی همیشه در فضای اطراف ما وجود دارد.
شرکت ئی‌تی‌تری‌ام به دنبال سرمایه‌گذاری در طراحی و ساخت میکرومدار الکترونیکی است که قادر به جذب انرژی‌ بسیار کم اما مهم موجود در فضای خلاء کوانتومی باشد. گروه تحقیقاتی ئی‌تی‌تری‌ام قصد دارد برخی از مفاهیم بنیادین فیزیک را تحت شرایط نامعمولی مورد آزمایش قرار دهد تا رفتار و ویژگی‌های مدارات الکترونیکی طراحی شده توسط این گروه مورد بررسی قرار گیرد.
در صورت موفقیت این طرح، این فناوری می‌تواند به صورت 24 ساعته انرژی تجدیدپذیر و نامحدودی  را بدون پسماند یا ماده مضر دیگری تولید کند. این فناوری به نور خورشید یا باد وابسته نیست و کاملاً در سکوت انجام می‌شود.
این سرمایه‌گذاری مشترک منجر به تأسیس شرکت جدیدی می‌شود که مسئولیت تحقیق و توسعه در این حوزه را در آمریکا به عهده دارد. سهم هر یک از دو مجموعه ئی‌تی‌تری‌ام و نانولبز در این شرکت جدید %50 است.