همکاری روسیه و عمان در حوزه فناوری‌ نانو

شرکت عمان اویل (Oman Oil) و روسنانو (Rusnano) قرارداد همکاری مشترک با یکدیگر امضاء کردند. روسنانو یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه فناوری‌ نانو محسوب می‌شود که قرار است با همکاری شرکت عمان اویل بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک در حوزه نفت و گاز و مواد شیمیایی کار کنند.
پیش از این دومین فروم کسب و کار عمان روسیه برگزار شده بود که در حاشیه این فروم، انجمن کسب و کار عمان روسیه مسیر انعقاد این قرارداد را هموار کرده بود.
طرفین این قرارداد علاقه‌مند به ارزیابی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی و مواد شیمیایی هستند که این کار با تأمین بودجه از سوی روسنانو انجام می‌شود و در نهایت منافع آن برای دو طرف عمانی و روسی در نظر گرفته می‌شود.
فرصت‌های موجود در این همکاری شامل پروژه‌های پتروشیمی و مواد شیمیایی می‌شود؛ پروژه‌هایی که براساس فناوری‌های نوآورانه رقابتی تعریف می‌شوند.
ولادیمیر کنووالف از مدیران روسنانو می‌گوید: «ما فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی در صنعت پتروشیمی روسیه شاهد هستیم که دلیل این امر، پیشینه قوی این کشور در این حوزه است. همکاری روسنانو با شرکت عمال اویل می‌تواند به ما کمک کند تا سرمایه‌گذاری اثربخش‌تری را انجام دهیم.»
سال گذشته شرکت روسنانو بودجه ویژه‌ای را برای استخراج مواد شیمیایی با استفاده از فناوری‌ نانو اختصاص داد. این شرکت همکاری‌های بین‌المللی متعددی دارد. چندی پیش روسنانو اقدام به همکاری مشترک با ژاپن کرد تا فناوری‌های به‌دست آمده در روسیه را به شرکت‌های ژاپنی واگذار کند.
روسنانو با بخش خصوصی کشورهای مختلف از جمله انگلستان نیز همکاری دارد و توافق‌نامه‌هایی را نیز با شرکت‌های انگلیسی امضاء کرده است.
گردش مالی شرکت‌های زیر نظر روسنانو در سال 2015 بالغ بر 342 بیلیون روبل بوده در حالی که کل گردش مالی بخش صنعت فناوری‌ نانو در روسیه بیش از 1 تریلیون روبل است که گردش مالی روسنانو بیش از یک سوم از کل تولید محسوب می‌شود. دلیل این امر، سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این مجموعه است، به طوری که کشورهایی نظیر آمریکا، ژاپن، چین و هند در این مرکز سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
روسنانو قصد دارد تا سال 2020 بیش از 100 کارخانه و مرکز تحقیق و توسعه راه‌اندازی کند. این شرکت در سال 2011 و با هدف توسعه فناوری‌ نانو در روسیه تشکیل شد.