نانوذرات به‌عنوان پادزهر برای مقابله با سم مار

نیش مار هر ساله 500 هزار آمریکایی را راهی بیمارستان می‌کند که برخی از آن‌ها جان خود را از دست می‌دهند. هر چند پادزهر می‌تواند جان آن‌ها را نجات دهد، اما پادزهر پرهزینه بوده و دسترسی به آن در کشورهای فقیر بسیار دشوار است.

محققان در حال آزمایش روی نانوذراتی هستند که می‌تواند زهر مار را خنثی کند. البته این فناوری هنوز در مراحل اولیه بوده و تا تجاری‌سازی مسیر درازی در پیش دارد. با این حال محققان کالیفرنیایی و سم‌شناسان کاستریکایی پیشرفت‌ قابل توجهی در این مسیر داشته‌اند. آن‌ها نانوذراتی قابل تزریق به بدن ساخته‌اند که زهر ما را را خنثی می‌کنند. این ترکیب به‌گونه‌ای طراحی شده که بتوان آن را در کوله‌پشتی حمل کرد و نیاز به شرایط ویژه‌ای ندارد.

این گروه تحقیقاتی در مقاله‌ای که اخیراً در PLOS Neglected Tropical Diseases به چاپ رساندند، نشان دادند که این نانوذرات روی موش‌های آزمایشگاهی تأثیر محافظتی داشته است و از تأثیر منفی سم مار روی بافت‌ها و زوال ساختاری بافت در اثر زهر جلوگیری می‌کند. آن‌ها نشان دادند که این نانوذرات هیچ واکنش آلرژیکی در بدن ایجاد نمی‌کنند.

در کشورهای ثروتمند مارها افراد بدشانسی را که به کوهنوردی می‌روند یا سربازان را هدف قرار می‌دهند. در کشورهای آفریقایی، آسیایی و آمریکای لاتین، بیشتر قربانیان زهر مار، روستاییان هستند، به‌طوری ‌که سالانه بیش از 2 میلیون نفر در این مناطق قربانی سم مار می‌شوند. در حدود 100 هزار نفر از این قربانیان در اثر سم مار جان خود را از دست می‌دهند و 400 هزار نفر نیز با مشکلاتی نظیر ناتوانی‌های جدی و آسیب به اعصاب روبرو می‌شوند که این مشکلات موجب ناتوانی دائمی در حرکت دست یا پا می‌شود.