ماشین‌های مولکولی عفونت‌های قارچی را از بین می‌برند

دانشمندان نشان می‌دهند که مته‌های نانویی فعال شده با نور می‌توانند قارچ‌های بیماری‌زا را از بین ببرند. تخمین زده می‌شود ۷۰ درصد از این عفونت پاهای ورزشکاران به لطف مته‌های نانویی فعال شده توسط نور مرئی به سادگی قابل رفع شدن باشد.

براساس یک مطالعه جدید که در  Advanced Science منتشر شده است، ماشین‌های مولکولی که توسط جیمز تور و همکارانش در دانشگاه رایس ساخته شده است، همان‌قدر که در برابر باکتری‌های عفونی مقاوم به آنتی‌بیوتیک و سلول‌های سرطانی مؤثر است، به همان اندازه نیز در مبارزه با قارچ‌های عفونی خوب است.

بر اساس کار برنده جایزه نوبل برنارد فرینگا، ماشین‌های مولکولی گروه تور ترکیبات نانویی هستند که زنجیره‌ای از اتم‌ها در هنگام قرار گرفتن در معرض نور مرئی، در یک جهت واحد حرکت می‌کنند. این باعث حرکتی حفاری می‌شود که به دستگاه اجازه می‌دهد تا در سطح سلول‌ها بچرخند و آن‌ها را بکشند.

آنا سانتوس از محققان این پروژه می‌گوید: «جیمز تور این سؤال را مطرح کرد که آیا آن‌ها نیز می‌توانند قارچ‌هایی را که قبلاً مورد بررسی قرار نگرفته بودند، از بین ببرند. مطالعه ما برای اولین بار نشان می‌دهد، در واقع، این مولکول‌ها می‌توانند در برابر قارچ‌ها مؤثر باشند.»

عفونت‌های قارچی تهدید خاصی برای بیماران مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف مانند بیماران سرطانی و گیرندگان پیوند ایجاد می‌کند. هزینه درمان عفونت‌های باکتریایی در آمریکا به تنهایی بیش از ۷ میلیارد دلار در سال تخمین زده می‌شود.

کرونا شرایط را بدتر کرده است. سرکوب‌کننده‌های سیستم ایمنی به‌طور گسترده‌ای در اوایل شیوع بیماری کرونا مورد استفاده قرار گرفتند تا خطر آسیب طولانی مدت روی اندام‌ها، ناشی از پاسخ شدید سیستم را در پاسخ به ویروس کاهش دهند، تاکتیکی که به عفونت‌های قارچی اجازه رشد و گسترش می‌داد.

آنا سانتوس می‌گوید: «پس از موج اول این همه‌گیری، افزایش موارد موکرمیکوز یا “قارچ سیاه” شروع شد، عفونت قارچی نادر که باعث ایجاد بیماری پنومونی می‌شودکه در نتیجه استفاده بیش از حد از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن رخ می‌دهد. ما می‌خواهیم راهی برای مبارزه با عفونت‌های قارچی ایجاد کنیم و امیدواریم که این ماشین‌های مولکولی راهی برای انجام این کار باشند.»

سانتوس گفت: «استفاده بیش از حد از ضد قارچ‌ها در کشاورزی نیز به مقاومت این قارچ‌ها در انسان کمک می کند.»

بر خلاف بیشتر ضد قارچ‌ها، مقاومت در برابر مته‌های نانو فعال شده با نور مرئی رخ نخواهد داد. چرخش در ۲-۳ میلیون بار در ثانیه روتورها، باعث می‌شود سلول‌های قارچی با اختلال در متابولیسم خود تجزیه شوند.