صرفه‌‌جویی در مصرف انرژی با استفاده از فناوری نانو

کاهش قابل توجه در صورت‌ حساب‌های مربوط به گرمایش، جراحی کم‌خطرتر، و نسل جدید رایانه‌های کوچک از قابلیت‌های بالقوه فناوری جدید نانو است که در دانشگاه Leeds توسعه یافته است.

کاهش قابل توجه در صورت‌ حساب‌های مربوط به گرمایش، جراحی کم‌خطرتر، و نسل جدید رایانه‌های کوچک از قابلیت‌های بالقوه فناوری جدید نانو است که در دانشگاه Leeds توسعه یافته است.
پروفسور Richard Williams و دکتر Yulong Ding از طریق معلق نمودن نانوذرات در آب یا مایعات دیگر “نانوسیالاتی” ساخته‌اند که حرارت را ۴۰۰ برابر سریع‌تر از تمام مایعات دیگر منتقل می‌کند. دریک سیستم حرارتی مرکزی، نانوسیالات می‌توانند کارآیی را بدون نیاز به استفاده از پمپ‌های قوی‌تر، افزایش داده و در نتیجه موجب صرفه‌جویی انرژی و ایجاد مزایای زیست محیطی گردند.
در حال حاضر تیم تحقیقاتی مورد نظر، بزرگترین تیم در دنیا و تنها گروهی است که در انگلستان برروی نانوسیالات کار می‌کند. این سیالات می‌توانند با غلبه بر یکی از بزرگترین محدودیت‌های موجود بر سر راه توسعه میکروتراشه‌های کوچکتر، که پخش سریع حرارت می‌باشد، راه را برای رسیدن به نسل بعدی رایانه‌ها هموار سازند.
همچنین این نانوسیالات می‌توانند برای خنک کردن مغز در طول جراحی‌های حساس مورد استفاده قرار گیرند. این امر موجب می‌شود مغز اکسیژن کمتری نیاز داشته و در نتیجه شانس بیمار برای زنده ماندن افزایش یابد و احتمال آسیب‌های مغزی کم شود. به علاوه می‌توان از این سیالات برای ایجاد حرارت بالا در اطراف تومورها جهت کشتن آنها استفاده کرد بدون این که سلول‌های سالم مجاور آسیب ببینند.
دکتر ‌Ding می‌گوید: “با وجود یک تیم تحقیقاتی قوی در Leeds ما تخصص بالایی جهت توسعه نانوسیالات داشته و تحقیق بر روی چند نمونه از قبل آغاز شده است. ما در حال بررسی ویژگی‌های این سیالات هستیم تا بتوانیم خواص هدایتی آنها را در شرایط مانا و متغییر و در کانال‌های بزرگ و میکرومقیاس به طور کامل درک نماییم.”
محققان در حال صحبت با همکاران صنعتی خود هستند تا بتوانند به سمت تولید در مقیاس بالا حرکت نمایند.