ساخت نانوآنتن‌های لیزری

دانشگاه‌ هاروارد یک ابزار نوری جدید با محدوده وسیعی از کاربردهای تجاری ساختند که ظرفیت بالایی برای ذخیره داده‌های نوری دارد. این آنتن‌ لیزری پلاسمایی شامل نانوساختارهای فلزی بوده و به عنوان آنتن نوری شناخته شده، و با لیزرهای نیمه‌هادی تجاری یکپارچه می‌شود.

دانشگاه‌ هاروارد یک ابزار نوری جدید با محدوده وسیعی از کاربردهای تجاری ساختند که ظرفیت بالایی برای ذخیره داده‌های نوری دارد. این آنتن‌ لیزری پلاسمایی شامل نانوساختارهای فلزی بوده و به عنوان آنتن نوری شناخته شده، و با لیزرهای نیمه‌هادی تجاری یکپارچه می‌شود.
این ابزار به وسیله دو گروه تحقیقاتی؛ Kencrozier پرفسور رشته برق و Federico capasso, Roberh پرفسور رشته فیزیک کاربردی ساخته شده است. نتایج این تحقیقات در journal Applied Physics Letters منتشر شده است. و همچنین این نوآوری را در U.S.Patent به ثبت رسانده‌اند.
Crozier یکی از این محققان گفت: آنتن‌ نوری، نور را از لیزر جمع کرده و آن را در یک نقطه عمیق با اندازه ده‌ها نانومتر متمرکز می‌کند. این وسیله می‌تواند با چارچوب‌های ذخیره داده‌های نوری ادغام شده و برای نوشتن بیت‌هایی که کوچکتر از آنچه هم‌اکنون با روش‌های قدیمی است استفاده شود. این عمل منجر به افزایش زیاد ظرفیت ذخیره در حد ترابایت (هزار گیگا بایت) می‌شود.
CDها و DVDهای قابل نوشتن، وسایل عمومی برای ذخیره و نگهداری اطلاعات هستند. اما به علت محدودیت در تفکیک فیزیک نور، دانسیته ذخیره محدود می‌شود. این آنتن نوری یک پیشرفت اساسی در تفکیک فضایی ارائه می‌دهد که در بازگشت باعث افزایش دانسیته ذخیره می‌گردد. آنتن‌های نوری بسیار شبیه آنتن‌های مرسوم در ارتباطات بی‌سیمی (Wi- Fi) هستند با این تفاوت که اندازه آنتن‌های نوری خیلی کوچکتر می‌باشد. علاوه بر این آنتن‌های نوری در مکان‌های قابل رؤیت و دارای مادون قرمز طیف الکترو مغناطیسی قابل استفاده می‌باشند. این طول موج‌ها بسیار کوتاهتر از طول موج‌هایی است که در Wi-Fi استفاده می‌شود.
Capasso می‌گوید: این اختراع دستیابی به لیزرهای نیمه‌هادی را که از میان تمام لیزرها بیشترین نفوذ را دارند و اندازه آنها در حد نانو و خیلی کوچکتر از یک طول موج هستند را توسعه داد. این بدان معنی است که آنتن لیزری پلاسما در محدوده وسیعی از کاربردهای مهندسی و علمی مفید هستند. این کاربردها شامل میکروسکوپ‌های نوری میدان نزدیک، اسپکتروسکوپی و تصویربرداری شیمیایی با تفکیک فضایی می‌باشند.
این وسیله جدید که با یک آنتن نوری و یک لیزر با اجزاء کمتر که جای کمی اشغال می‌کند و اخطار به صدای آن نسبت به امواع قبلی بهبود یافته است یکپارچه شده است. مخترعان با پیشرفت بیشتر، انتظار تطبیق و استفاده زیاد آن را در دستگاه‌های تحقیقاتی بخش‌های تجاری با فناوری بالا را دارند.
Crozier گفت: نهایتاً می‌توان لیزرها را در پروب‌های جدید زیستی مشابه با انبرهای نوری که می‌تواند اشیاء بسیار کوچک در حد یک اتم منفرد را دستکاری کند یکپارچه شوند. همچنین می‌توان از آن در ساخت IC استفاده کرد. روزی خواهد رسید که مصرف کنندگان قادر خواهند بود اطلاعاتی در حد ۳ ترابیت را روی یک دیسک ذخیره کنند.