اثبات بی‌خطر بودن نقاط کوانتومی با استفاده از میمون‌ها

مطالعه‌ای که اخیراً در زمینه اندازه‌گیری سمیت نقاط کوانتومی روی پستاندارن نخستین انجام شده است، نشان می‌دهد که این بلورهای کوچک در مدت زمان یک سال بی‌ضرر هستند؛ این مطالعه می‌تواند برای پزشکانی که به‌دنبال یافتن درمان‌های جدید برای بیماری‌هایی همچون سرطان هستند، خبر خوبی باشد.

این مطالعه که نتایج آن در مجله Nature Nanotechnology منتشر شده است، اولین تحقیقی است که به بررسی سمیت نقاط کوانتومی در پستانداران نخستین می‌پردازد.
دانشمندان در این مطالعه به چهار میمون rhesus نقاط کوانتومی سلنید کادمیوم تزریق کرده و دریافتند که این حیوانات پس از ۹۰ روز در شرایط عادی به سر می برند. خون و نشانگرهای زیست‌پزشکی در محدوده معمول بوده و اندام‌های اصلی بدن هیچ نوع ناهنجاری از خود نشان ندادند. همچنین وزن این حیوانات کم نشد.
مطالعه بر روی دو میمون از چهار میمون اولیه به‌مدت یک سال ادامه یافت و در طول این مدت نیز هیچ گونه علامتی از بیماری در آنها مشاهده نشد.
این مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه بوفالو، بیمارستان عمومی PLA در چین، دانشگاه علم و فناوری چانگ‌چون در چین و دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور انجام شده است، به بخشی از نگرانی‌های متخصصان بهداشت در زمینه سمیت نقاط کوانتومی برای بدن انسان پاسخ می‌دهد.
با این حال محققان بر این باورند که برای بررسی اثرات بلندمدت نانوبلورها روی پستانداران نخستین مطالعات بیشتری باید انجام گیرد. بخش عمده کادمیوم حاصل از نقاط کوانتومی در طول مدت مطالعه ۹۰ روزه این محققان در کبد، طحال و کلیه‌های حیوانات باقی مانده بود.
پروفسور پاراس پاراساد، استاد شیمی و پزشکی دانشگاه بوفالو می‌گوید: «این اولین بار است که از پستانداران نخستین به‌عنوان حیوانات مدل در مطالعه درون‌تنی نقاط کوانتومی استفاده می‌شود. تاکنون مطالعه سمیت نقاط کوانتومی تنها با استفاده از موش‌ها صورت گرفته بود، اما انسان تفاوت بسیار زیادی با موش دارد».
کن تای یونگ، استادیار دانشگاه نانیانگ می‌گوید تجمع کادمیوم درون بدن یک نگرانی عمده است که مطالعه بیشتر در این زمینه را ضروری می‌سازد. پروفسور مارک سوئیهارت استاد مهندسی شیمی و زیست‌شناسی دانشگاه بوفالو می‌افزاید که به‌دلیل همین نگرانی‌ها، بهترین کاربرد نقاط کوانتومی سلنید کادمیوم در مواردی بوده است که از این بلورها در ظرفیت محدود استفاده شده است. جراحی هدایت شده توسط تصویر که در آن تنها از یک دُز واحد از نقاط کوانتومی برای تشخیص تومور استفاده می‌شود، در این محدوده قرار می‌گیرد.