آغاز همکاری شبکه آزمایشگاهی نانو با شبکه گیاهان دارویی

شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو و شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی، در راستای افزایش همکاری بین ستادهای فناوری‌های راهبردی کشور، در تاریخ نهم مردادماه سال جاری، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.


شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو و شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی، در راستای افزایش همکاری بین ستادهای فناوری‌های راهبردی کشور، در تاریخ نهم مردادماه سال جاری، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. براساس این تفاهم‌نامه، دو بخش مذکور تلاش می‌کنند تا در قالب همکاری بین‌شبکه‌ای، نسبت به انتقال تجربیات خود در زمینه مدیریت شبکه و همچنین به اشتراک‌گذاری اطلاعات آزمایشگاه‌ها در قالب یک پورتال شبکه آزمایشگاهی، اقدام کنند.

 

دکتر سیدمحمد صاحبکار خراسانی، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری علم و فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، در جلسه امضای این تفاهم نامه با اشاره به جایگاه مهم فناوری‌های راهبردی در سطح ملی گفت: «اولین گام در چنین همکاری‌هایی، یکپارچگی نظام مدیریت اطلاعات آزمایشگاه‌ها و اطلاع‌رسانی مناسب توانمندی آنها به پژوهشگران و متقاضیان است.» وی  به هماهنگی در سطح آیین‌نامه‌ها و پروتکل‌های مدیریتی این شبکه‌ها بعنوان گام بعدی در این همکاری اشاره کرد.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری علم و فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور همچنین ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک، با پیوستن سایر شبکه‌های آزمایشگاهی به این جمع، شاهد توسعه زیرساخت‌های آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های مختلف فناوری‌های راهبردی خواهیم بود.

 

در ادامه جلسه دکتر رضا اسدی‌فرد، مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو، شبکه‌سازی در سطح کلان را یکی از مهم‌ترین راه‌کارهای پیش‌برد برنامه‌های فناوری‌های راهبردی در کشور دانست و آمادگی کامل شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو را برای ارائه خدمات مشاوره و انتقال تجربیات به سایر شبکه‌های آزمایشگاهی اعلام کرد. دکتر پیمان صالحی، دبیر شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی نیز، با اشاره به نقش کلیدی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در ایجاد ارتباط بیشتر و نزدیک‌تر شبکه‌های آزمایشگاهی و در سطح بالاتر ستادهای فناوری‌های راهبردی، ایجاد این همکاری را الگویی مناسب برای مدیریت و فعالیت سایر شبکه‌ها دانست.

 

گفتنی است، مستندسازی فرایند‌های مدیریت و اجرای برنامه‌های شبکه، برگزاری دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی، حمایت یکپارچه از آزمایشگاه‌ها برای تعمیر و ارتقای دستگاه‌های آزمایشگاهی، و فعالیت کارشناسان دستگاه‌های آزمایشگاهی در قالب کارگروه‌های تخصصی، از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در این تفاهم‌نامه بیان شده است.