استفاده از قارچ‌ها برای درمان سرطان

oligospora نام نوعی قارچ است که زندگی جذابی ندارد بلکه به‌عنوان یک انگل در بدن میزبان زندگی می‌کند. اما اخیرا یک تیم تحقیقاتی به رهبری مینگیم ژانگ، استادیار رشته زیست پزشکی دانشگاه تنسا دریافته‌اند که این قارچ می‌تواند برای درمان سرطان مفید باشد. ژانگ و همکارانش دریافتند که این قارچ می‌تواند نوعی نانوذره تولید کند که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شده و در نهایت سیستم ایمنی بدن سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند.

Arthrobotrys oligospora نام نوعی قارچ است که زندگی جذابی ندارد بلکه به‌عنوان یک انگل در بدن میزبان زندگی می‌کند. اما اخیرا یک تیم تحقیقاتی به رهبری مینگیم ژانگ، استادیار رشته زیست پزشکی دانشگاه تنسا دریافته‌اند که این قارچ می‌تواند برای درمان سرطان مفید باشد. ژانگ و همکارانش دریافتند که این قارچ می‌تواند نوعی نانوذره تولید کند که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شده و در نهایت سیستم ایمنی بدن سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند.

ژانگ همیشه به‌نحوی به طبیعت نگاه می‌کند که از آن برای حل مشکلات جهانی استفاده کند. او و دستیارش، یونگ‌ژانگ Arthrobotrys oligospora را مورد مطالعه قرار دادند نتایج مشاهدات آنها نشان داد که نانوذرات با ابعاد یکنواخت توسط این قارچ تولید می‌شود. نتایج تحقیقات بعدی حکایت از این حقیقت داشت که نانوذرات تولید شده توسط قارچ می‌تواند برای درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرد. 
filereader.php?p1=main_13264068d108c6901
ژانگ می‌گوید نانوذراتی که به‌صورت طبیعی ایجاد می‌شوند به‌دلیل زیست سازگار بودن بسیار مورد توجه دانشمندان است. به‌دلیل نسبت سطح به حجم بالا، نانوذرات دارای خواص نوری، گرمایی و الکتریکی ویژه‌ای هستند. علاوه‌براین به‌دلیل ابعاد بسیار کوچک این ترکیبات، ورود و خروج آنها از غشاء سلولی بسیار ساده انجام می‌شود. این ویژگی‌ها برای تولید دارو ضد سرطان ضروری است.
این تیم تحقیقاتی به بررسی پتانسیل نانوذرات تولید شده توسط این قارچ پرداختند این نانوذرات قادر است سیستم ایمنی بدن را تحریک کند. نتایج تحقیقات آنها نشان داد که این نانوذرات می‌تواند موجب ترشح یک ماده از گلبول‌های سفید خون شود.
ژانگ می‌گوید طبیعت در مواجه با بیماری‌های مختلف مکانیسم‌های فوق‌العاده‌ای را برای درمان آنها پیشنهاد می کند. تعداد بی‌شماری نانوساختار طبیعی وجود دارد که هر یک می‌تواند ابزاری جدید برای درمان بیماری‌ها باشد. نتایج این پژوهش می‌تواند درگاهی برای وارد شدن به یک معدن طلا باشد معدنی که مملو از مواد جدید برای درمان سرطان‌ها است. فهم این که این نانوساختارها در سیستم طبیعی چگونه تولید می‌شوند، الگویی است برای سنتز نسل جدید نانومواد مهندسی شده جهت درمان بیماری‌ها.
راهبرد مورد استفاده در این پروژه مسیر تازه‌ای به‌سوی کنترل سنتز نانوذرات آلی باز می‌کند. این کشف جالب توجه اولین قدم به‌سوی توسعه داروهای مبتنی بر نانوذرات طبیعی است داروهایی که برای درمان سرطان مناسب هستند. این پژوهش توسط برنامه زیست شیمی ارتش آمریکا حمایت مالی شده است. نتایج این پژوهش در نشریه Advanced Functional Materials به چاپ رسیده است.