ثبت پتنتی برای به کارگیری گرافن در ادوات الکترونیکی

یک شرکت لهستانی فعال در حوزه گرافن، اخیر پتنتی به ثبت رسانده که در آن روش تازه‌ای برای استفاده از گرافن در ادوات الکترونیکی ارائه شده است. ثبت این پتنت موقعیت این شرکت را در میان رقبای اروپایی خود تثبیت می‌کند.

شرکت فیرموس سام (Firmus SAM) اخیرا موفق به ثبت پتنتی در حوزه فناوری نانو شده است. این شرکت روش تازه‌ای برای به کارگیری گرافن در صنعت الکترونیک یافته است تا از این ماده دو بعدی کربنی در ادوات الکترونیکی استفاده کند. این پتنت تمام دستگاه‌هایی را که با این روش از گرافن بهره‌مند شوند را پوشش می‌دهد.
وجسیچ جانوسکی مدیر این شرکت می‌گوید با ثبت این پتنت شرکت Firmus SAM به یکی از نوآوران اروپا در حوزه گرافن تبدیل می‌شود. در طول ۱۰ سال گذشته، اتحادیه اروپا یک میلیارد دلار روی برنامه توسعه گرافن سرمایه‌گذاری کرده است، ما نیز در این برنامه جایگاه خوبی داریم و درصدد تجاری‌سازی این ماده منحصر به فرد هستیم.
Firmus SAM شرکتی است که در مرکز تحقیقات گرافن اروپا مستقر است. ثبت این پتنت این شرکت و این مرکز تحقیقاتی را در شرایط خوبی قرار می‌دهد به طوری که این شرکت و مرکز تحقیقاتی قدم دیگری به سوی تجاری‌سازی گرافن در صنعت الکترونیک برمی‌دارند.
وجسیچ جانوسکی می‌افزاید ما قصد داریم تا از گرافن در تصفیه آب و نمک‌زدایی آن استفاده کنیم. گرافن می‌تواند برای زدودن آلاینده‌های آب مفید باشد. شرکت ما قصد دارد رکورد تازه‌ای در این حوزه به ثبت برساند. علاوه‌براین ما می‌خواهیم کاربردهای تازه‌ای برای این پتنت خود پیدا کنیم و از آن در حوزه‌هایی نظیر الکترونیک استفاده کنیم. این کار با بهره‌گیری از امکانات موجود در لهستان انجام‌پذیر است.
گرافن ماده‌ای جادویی است که پتانسیل‌های زیادی در حوزه‌های مختلف دارد این ماده می‌تواند در صنایع الکترونیک، مخابرات و مواد پیشرفته تغییرات بنیادی ایجاد کند. گرافن ماده‌ای تک لایه از جنس کربن بوده و دارای ساختار لانه زنبوری است. این ماده ضخامتی در حد یک اتم دارد. گرافن شفاف بوده و هدایت الکتریکی بسیار بالایی دارد به طوری که سرعت حرکت الکترون در آن ۱۰۰ برابر بیشتر از سیلیکون است. هرچند گرافن استحکام بالایی دارد اما از انعطاف‌پذیری بالایی نیز برخوردار است.
در حال حاضر محققان در سراسر جهان به دنبال یافتن کاربردهای مختلف این ماده در حوزه‌هایی نظیر الکترونیک انعطاف‌پذیر، سیستم‌های میکرو و نانو الکترومکانیک، خطوط نیروی عبوری الکترونیکی، اپتوالکترونیک، کامپوزیت‌های جدید، زیست‌حسگرهای و حسگرهای شیمیایی، پوشش‌های مقاوم در برابر خستگی و پوشش‌های ضدباکتری هستند. برای اطلاعات بیشتر درباره این فناوری می‌توانید به پایگاه اینترنتی این شرکت‌http://www.firmus.net مراجعه کنید.