ساخت پوست مصنوعی حاوی رشته‌های نانوسیم

پژوهشگران موفق به ساخت پوست الکترونیکی شدند که انعطاف‌پذیر بوده و از حساسیت بالایی برخوردار است. برای ساخت این پوست از لایه‌نازک پلیمری حاوی نانوسیم استفاده شده است.

پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا منجر به ارائه فناوری شده که می‌تواند در ساخت روبات‌های لمسی تاثیر به‌سزایی داشته باشد. یک تیم تحقیقاتی به رهبری علی جاوی شبکه‌ای از حسگرها را روی پلاستیک انعطاف‌پذیر ایجاد کرده‌اند. این پلاستیک به فشار حساس بوده به طوری که با اعمال فشار بیشتر روی آن، نور بیشتری نشر می‌دهد. جاوی می‌گوید: ما تنها یک دستگاه نساختیم بلکه یک سیستم جدید ابداع کرده‌ایم. این سیستم جدید می‌تواند به دور اجسام مختلف قرار گرفته و در نهایت یک واسط میان انسان و ماشین باشد.
در این پوست الکترونیکی از نانوسیم‌های نیمه‌هادی بر روی ورقه نازک لاستیکی استفاده شده است. این پوست می‌تواند حساسیت بیشتری در حس لامسه روبات‌ها ایجاد کند. این محصول می‌تواند در حوزه‌های مختلف نظیر تولید خودروها یا صفحات نمایشی مورد استفاده قرار گیرد.
چانگ وانگ می‌گوید: این پوست الکترونیکی می‌تواند روی بازوی افراد نصب شده و به صورت مداوم فشار خون و نبض فرد را اندازه‌گیری کند. نمونه آزمایشی این پوست در ابعاد ۱۶ در ۱۶ پیکسل ساخته شده که در هر پیکسل یک ترانزیستور، یک ال ای دی آلی و یک حسگر فشار قرار داده شده است. وانگ می‌گوید: ترکیب این حسگرها در یک شبکه چیز جدیدی نیست، آنچه که در این پروژه برای اولین بار انجام شده تبدیل اطلاعات بدست آمده به یک فرمت فعال است. بیشتر صفحات لمسی فعلی که در تلفن‌های همراه و کامپیوترها استفاده می‌شود ساختاری صلب دارند اما این صفحه جدید کاملا انعطاف‌پذیر بوده که می‌توان آن را روی سطوح مختلف اعمال کرد.
برای ساخت این صفحه، مهندسان یک لایه نازک پلیمر را روی ویفر سیلیکونی قرار دادند. به محض سخت شدن پلیمر، با استفاده از ابزارهای رایج در صنعت نیمه‌هادی نانوساختارهای مورد نظر را روی این سطح قرار می‌دهند و در نهایت با لایه‌برداری، یک لایه از این سطح برداشته می‌شود که حاوی حسگر مورد نظر است.
مزیت این روش آن است که برای تولید محصول می‌توان از ابزارها و فناوری‌های موجود استفاده کرد، بنابراین پتانسیل بالایی برای تجاری‌سازی این فناوری جدید وجود دارد. پژوهشگران این پروژه در حال کار روی این پوست هستند تا بتوانند آن را نسبت به محرک‌هایی نظیر گرما، نور و فشار حساس کنند.