دریافت جایزه ۵۲۵ هزار دلاری برای ساخت نانوزیست‌حسگر

شرکت نوکیا یک دوره مسابقه به نام Nokia Sensing XCHALLENGE برگزار کرده است که در آن به شرکتی که بهترین فناوری حسگری را جهت استفاده در تلفن‌های همراه برای رصد بیماری یا فاکتورهای سلامت ارائه کند، جایزه نفیسی می‌دهد. شرکت نانوبیوسیم رتبه اول این رقابت‌ها را به خود اختصاص داد.

نانوبیوسیم هلث رادار (Nanobiosym Health RADAR) یک موسسه تحقیقاتی در بوستون آمریکا است. این موسسه موفق به دریافت حمایت مالی به مبلغ ۵۲۵ هزار دلار در اولین دوره رقابت‌های Nokia Sensing XCHALLENGE شده‌است. این موسسه این حمایت مالی را برای فناوری حسگری خود موسوم به Gene-RADAR® دریافت کرده است. این سیستم حسگری می‌تواند برای شناسایی و تشخیص بیماری، مورد استفاده قرار گیرد.
Gene-RADAR® سیستمی است که با استفاده از خون، بزاق یا دیگر سیالات موجود در بدن می‌تواند بیماری را شناسایی کند. این سیستم مجهز به یک نانوتراشه است که در داخل تلفن همراه قرار می‌گیرد، در صورت وجود یک ماده آلاینده یا بیماری‌زا به راحتی و با دقت بالا فرآیند شناسایی را انجام می‌دهد. این فناوری جدید به سادگی قابل استفاده است و نیاز به به زیرساخت‌های ویژه‌ای نظیر الکتریسیته یا گردش آب ندارد؛ در نتیجه می‌توان از آن در کشورهای در حال توسعه استفاده کرد.
در حال حاضر نانوبیوسیم این دستگاه جدید خود را به شناساگرهای تشخیص بیماری‌هایی نظیر ایدز و ای‌کولا مجهز کرده است به طوری که می‌توان برای شناسایی و رصد بیماری و داروهای تجویز شده از این سیستم جدید استفاده کرد.
رابرت وایس از برگزارکنندگان این رقابت می‌گوید: ما از این که این رقابت‌ها بتواند به شرکت‌هایی نظیر نانوبیوسیم کمک کند تا قابلیت‌های خود را به مرحله ظهور برساند خوشحال هستیم. آینده فناوری دیجیتال پزشکی با وجود شرکت‌هایی نظیر نانوبیوسیم بسیار درخشان است و این شرکت‌ها می‌توانند پایه‌گذاران رقابت‌هایNanobiosym Health RADAR را به هدف اصلی خود برساند. هدف اصلی برگزارکنندگان این رقابت این است که بتوانند فناوری‌های حسگری جدید و خلاقانه را با تلفن‌های هوشمند ادغام کرده و سیستم‌های پیمایشی برای رصد فاکتورهای سلامتی ایجاد کنند.
در این دوره از رقابت‌ها، ۲۶ شرکت‌کننده از هفت کشور حضور داشتند که ۱۲ شرکت به فینال راه یافتند که چندین داور از صنایع و حوزه‌های مختلف برای بررسی فناوری‌های هر شرکت به بررسی این شرکت‌ها پرداختند. هنری تیری یکی از مدیران شرکت نوکیا می‌گوید: من به شرکت نانوبیوسیم و دیگر شرکت‌کنندگان در اولین دوره این رقابت‌ها تبریک می‌گویم. شرکت‌‌کنندگان نشان دادند که پتانسیل‌های بالایی در ادغام فناوری حسگری به سیستم‌های مورد استفاده در بخش سلامت و بهداشت دارند.