تولید جوهر الکترونیکی با استفاده از نانولوله کربنی

یک تیم تحقیقات بریتانیایی موفق شد جوهر الکترونیکی با استفاده از نانولوله کربنی تولید کند. این جوهر را می‌توان روی لایه‌های بسیار نازک قرار داد و در نهایت از این ساختارها برای تولید نمایشگرها استفاده کرد.

پژوهشگران موفق شدند تا با استفاده از نانولوله‌های کربنی جوهر الکترونیکی تولید کنند. نانولوله‌های کربنی بسیار سبک بوده، استحکام بالایی داشته و رسانای الکتریکی هستند، بنابراین برای استفاده در ادوات الکترونیکی نظیر تبلت‌ها و نمایشگرهای لمسی تلفن همراه ایده‌آل هستند. مشکل اصلی این نانوساختار این است که به شدت به یکدیگر می‌چسبند.
استفان هاج و میلو شافر از دپارتمان شیمی امپریال کالج لندن نشان دادند که چگونه می‌توان نانولوله‌ها را از یکدیگر جدا کرد و به عنوان جوهر مورد استفاده قرار داد.
نانولوله‌های کربنی دارای ساختار توخالی بوده و ظاهری شبیه رشته‌های اسپاگتی دارند. ضخامت دیواره آنها در حد چند نانومتر بوده و از نقطه نظر تئوری طول‌شان نامحدود است. طی سال‌های اخیر توجه بسیاری از محققان و صنایع به این ماده شگفت‌انگیز معطوف شده‌است.
در صورتی که به نانولوله‌های کربنی بار الکتریکی اعمال شود، این نانوساختارها می‌توانند از هم جدا شوند. با این روش می‌توان نانولوله‌ها را مرتب کرد و سپس روی سطح مورد نظر آنها را نشست داد. این گروه تحقیقاتی با همکاری شرکت لیند الکترونیکز موفق به ساخت جوهرهایی از جنس نانولوله کربنی شدند. این جوهرها را می‌توان روی فیلم‌های بسیار نازک نشست داد و از آنها برای تولید نمایشگرها استفاده کرد.
این پژوهش توسط شافر و همکارانش از مرکز فناوری‌نانو لندن انجام شده‌است که در آن شین فوگدن، گریس هوارد و نیل اسکیپر نیز همکاری داشته‌اند. نتایج این پژوهش در قالب دو مقاله در نشریاتNature Communications و ACS Nano به چاپ رسیده است.