نانوحسگری با امکان شناسایی فشاری در حد یک پاسکال

محققان با استفاده از نانولوله‌های کربنی دارای پوششی از نانوذرات نقره، نانوحسگر فشاری تولید کردند. برای تست علمکرد این دستگاه، از آن برای ترسیم نقشه دو و سه بعدی وزش باد استفاده شد.

یکی از دستاوردهای فناوری‌نانو، ساخت پوست و چشم الکترونیکی است. محققان دانشگاه کالیفرنیا موفق به ساخت نانوحسگر جدیدی شدند که می‌توان از آن به‌عنوان سبیل الکترونیکی یاد کرد. این گروه تحقیقاتی با الهام از موی سبیل گربه، این نانوحسگر را تولید کردند که در آن از نانولوله‌های کربنی و نانوذرات نقره استفاده شده‌است. این نانوحسگر می‌تواند به فشار بسیار کم عکس‌العمل نشان دهد به‌طوری که فشاری در حد یک پاسکال قابل شناسایی خواهد بود؛ این فشار برابر فشار حاصل از افتادن یک اسکناس یک دلاری روی میز است. این نانوحسگر می‌تواند کاربردهای متعددی داشته باشد برای مثال از آن می‌توان برای ساخت روبات‌هایی با امکان دیدن و حس کردن استفاده کرد.
حسگری با مو، ابزاری است که توسط حیوانات و حشرات مختلف برای یافتن غذا یا مسیر حرکت استفاده می‌شود. علی جاوی از محققان این پروژه می‌گوید: حسگر جدیدی که ما ساختیم از الیاف الاستیک بوده که دارای پوششی از جنس فیلم‌های کامپوزیتی رسانا است، ما روی سطح نانولوله‌های کربنی را با استفاده از نانوذرات نقره پوشش دادیم. حساسیت این نانوحسگر جدید ۱۰ برابر بیشتر از حسگرهای فشاری است که پیش از این ساخته شده‌است.
علی جاوی و همکارانش از پیشروان تولید حسگرهای الکترونیکی و ادوات الکترونیکی انعطاف‌پذیر هستند. در این پروژه آنها موفق به ساخت شبکه‌ای از نانولوله‌های کربنی شدند که قابلیت خم شدن بسیار زیادی دارند، وجود نانوذرات نقره در سطح این نانولوله موجب می‌شود تا این سیستم نسبت به فشار مکانیکی حساسیت بالایی داشته باشد.
جاوی می‌گوید: با تغییر نسبت مواد سازنده این حسگر می‌توان مقدار حساسیت آن را تغییر داد؛ این لایه را می‌توان روی الیاف دیگر پوشش داد تا یک سبیل الکترونیکی ایجاد شود. از این نانوحسگر می‌توان برای شناسایی فشارهای بسیار کم استفاده کرد. این گروه از این نانوحسگر برای ترسیم نقشه سه بعدی وزش باد استفاده کردند.
نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای با عنوان “Highly sensitive electronic whiskers based on patterned carbon nanotube and silver nanoparticle composite films درroceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسیده است.