ساخت دماسنج نازک و دقیق با دقت چند میلیونیوم کلوین

محققان موفق به ساخت یکی از نازک‌ترین و دقیق‌ترین دماسنج‌های جهان شدند. این دماسنج از لایه‌های نازکی به ضخامت ۲۰ نانومتر ساخته شده و قادر است تغییر دما را با دقت چند میلیونیوم کلوین اندازه‌گیری کند.

پژوهشگران دانشگاه ایلینویز موفق به ساخت دماسنجی شدند که مجهز به حسگرهای نانومقیاس است. این دماسنج انعطاف‌پذیر و قابل پوشیدن است که می‌تواند دمای بدن را از روی پوست با دقت چندمیلیونیوم کلوین گزارش کند. از این فناوری هم در بخش بیمارستانی و هم در منازل می‌توان استفاده کرد.

این دستگاه از دو بخش مختلف ساخته شده‌است: بخش اول، آرایه‌هایی از حسگرها که دما را با استفاده از لایه‌های نازک طلا و نقره به ضخامت ۲۰ نانومتر و طول ۲۰ میکرون، اندازه‌گیری می‌کنند. بخش دوم، دیودهای مبتنی بر آرایه‌های حسگری که از تقویت لایه ‌نازک سیلیکونی ساخته شده‌است، این لایه سیلیکونی در صورت تغییر دما می‌تواند ولتاژی را به دیود اعمال کند. کل این ساختار روی یک لایه نازک پلاستیک انعطاف‌پذیر از جنس پلی‌آمید پوشش‌ داده شده‌است.

روگر از محققان این پروژه می‌گوید: حسگرهای مورد استفاده در این دستگاه دارای خواص فیزیکی ویژه‌ای هستند؛ برای مثال بسیار نازک و در عین حال محکم‌اند، این ویژگی‌ها شبیه به پوست انسان است؛ بنابراین در صورتی که روی پوست بیمار چسبانده شود، بیمار وجود آن را احساس نمی‌کند. از سوی دیگر بیمار می‌تواند به راحتی از دست خود استفاده کند به طوری که با خم شدن یا چروکیده شدن پوست، تغییری در عملکرد و ساختار این دستگاه ایجاد نمی‌شود. روی این دستگاه نودهای حسگری متعددی وجود دارد که هر یک می‌تواند دمای یک نقطه از پوست را اندازه‌گیری کند و در نهایت دمای بدن را با دقتی در حد چند میلیونیوم کلوین گزارش کند. با این ابزار می‌توان چگونگی حرکت گرما از طریق جریان خون و نحوه تغییر دما در رگ‌های خونی را مطالعه کرد. این ابزار می‌تواند اطلاعات جالبی را درباره سلامتی رگ‌های قلبی ارائه کند.

از سوی دیگر جریان الکتریکی از این حسگرها عبور می‌کند و این عبور جریان موجب تولید گرما (گرمای ژول) می‌شود، در نهایت این گرما به پوست اعمال می‌شود. با این دستگاه می‌توان اعمال گرما به پوست را مورد مطالعه قرار داده و هدایت گرمایی پوست را به دقت بررسی کرد. در برخی موارد می‌توان از این گرما برای بهبود زخم‌ها نیز استفاده کرد.

از آنجایی که این حسگرها در لایه‌ای از جنس پلی‌آمید به صورت ساندویچی محصور شده‌اند، این دستگاه ضد آب بوده و عایق الکتریکی است.