رکورد بالاترین بازده تبدیل انرژی توسط فیلم رسانای شفاف

شرکت آلمانی هلیاتک (Heliatek) موفق به تولید فیلم‌های رسانای شفاف با قابلیت تولید الکتریسیته شده‌است. این فیلم‌ها قابل نصب روی شیشه‌های ساختمانی و روی سقف خودروها است. این فیلم رکورد‌ بالاترین کارایی تبدیل انرژی را از آن خود کرده است.

هلیاتک (Heliatek) یکی از شرکت‌های پیشرو در تولید فیلم‌های خورشیدی آلی است که به تازگی رکورد جدیدی در زمینه‌ی کارایی پیل‌های خورشیدی شفاف به ثبت رسانده است. این شرکت موفق به ساخت پیل‌ خورشیدی با شفافیت %۴۰ و کارایی بیشتر از %۷ شده‌است. در حال حاضر هلیاتک رکورد جهانی %۱۲ کارایی برای پیل‌های مات را در دست دارد.
آزمایشگاه این شرکت در راستای برنامه‌ی راهبردی هلیاتک مبتنی بر ساخت فیلم شفاف HeliaFilm™ گام برمی‌دارد؛ این فیلم هم در ساختمان‌ها و هم در سقف خودروها قابل استفاده است. تبالو لی سگویلون، مدیرعامل هلیاتک، می‌گوید: «شفافیت محصولات ما هسته‌ی اصلی در فرآیند بازاریابی هلیاتک است. HeliaFilm™ به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند برای استفاده در حوزه‌های مختلف، بنابر سلیقه و نیاز مشتری، تغییر داده شود. ما تولیدکننده‌ی فیلم‌هایی هستیم که می‌توان برای تولید انرژی از آن استفاده کرد در حالی که دارای شفافیت بالایی هستند. این مزایا موجب گسترش بازار ما شده‌است».
علاوه‌بر حوزه‌ی تولید انرژی، این فیلم می‌تواند موجب تغییر مقدار بازتابش نور از سطح شود. استفاده از HeliaFilm™ در سقف خودروها نه تنها می‌تواند برای تولید الکتریسیته استفاده شود بلکه به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد که به سوی کاهش انتشار گاز دی‌اکسید کربن گام بردارند. از این فیلم می‌توان برای پوشش‌ سطح خارجی شیشه‌های ساختمانی استفاده کرد؛ با این کار، تابش نور خورشید موجب تولید الکتریسیته می‌شود.
در آخرین بهینه‌سازی‌ها، شفافیت این فیلم به %۴۰ و کارایی آن به %۷٫۲ رسیده است. این شرکت موفق شده است تا تولید انرژی با این فیلم‌ها را به خوبی بهینه‌سازی کند، به طوری که در حالت مات کارایی پیل را به %۱۲ رسانده است.
فیلم HeliaFilm™ به گونه‌ای طراحی شده که مصرف‌کننده می‌تواند مقدار شفافیت یا مات بودن را بنابر نیاز خود تغییر دهد در واقع مقدار نور عبوری و مقدار نوری که باید به الکتریسیته تبدیل شود از طریق مقدار شفافیت سطح قابل کنترل است. این فیلم به‌صورت یک لایه رسانا بوده که در پشت و روی پنل پیل خورشیدی قابل نصب است.
در ساخت این فیلم از مولکول‌های کوچک اولیگومری استفاده شده که در دمای پایین و در محیط خلاء با فرآیند رول به رول تولید می‌شوند.