تولید نانوپوشش هوشمند خودترمیم شونده

پژوهشگران موفق به تولید محصولی شدند که به‌صورت پودر است و می‌توان آن را روی پوشش‌های سطح قرار داد. این محصول می‌تواند محل‌های خوردگی را شناسایی کرده و موجب ترمیم آن‌ها شود.

پژوهشگران مرکز باتله (Battelle) موفق به تولید محصولی به نام Battelle Smart Corrosion Detector™ شده‌اند که هم می‌تواند نواحی خورده شده روی سطح را شناسایی کند و هم ترکیباتی برای جوش خوردن و ترمیم آن نواحی رهاسازی کند.
این محصول به‌صورت پودر است و می‌توان آن را با مواد مورد استفاده در پوشش‌دهی ترکیب و روی سطح اعمال نمود. بنابراین، این محصول برای حفاظت از خطوط لوله و زیرساخت‌های صنعتی و خانگی مناسب است. این پودر هوشمند که دارای قابلیت خودترمیم شوندگی است، به راحتی نواحی خورده شده را شناسایی کرده و پیش از آن که خوردگی به قدری افزایش یابد که قابل مشاهده با چشم غیر مسلح باشد، آن را ترمیم می‌کند. نکته‌ی جالب توجه این است که این پودرها فلورسانس هستند و می‌توان با استفاده از میکروسکوپ نوری آن‌ها را روی سطح مشاهده کرد.
رام لالگادی، رهبر این تیم تحقیقاتی، بیش از یک دهه است که روی کاربردهای فناوری ‌نانو کار می‌کند. این گروه موفق به ساخت نانوپوشش هوشمندی شدند که حاوی نانوساختارها است و می‌توان آن را بین لایه‌ی رنگ و زیرلایه‌ی اولیه روی سطح اعمال کرد. این محصول قابلیت استفاده در صنایع نفت و گاز را داراست.
برای مثال یک تکنسین می‌تواند با یک دستگاه کوچک قابل حمل، سطوح مورد نظر را بازرسی کرده و وجود خوردگی‌ها را در سطح، پیش از این که به مراحل پیشرفته برسد، مشاهده کند. نانومواد می‌توانند محل‌های کوچک خوردگی را یافته و به سرعت آنها را ترمیم کنند. این کار موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود.
این فناوری موجب محافظت از زیرساخت‌های فعلی در شرایط خوردگی شدید شده و نیز می‌تواند ایمنی سازه‌های جدید را افزایش دهد.
مرکز تحقیقات باتله در سال ۱۹۲۹ در ایالت اوهایو تأسیس شد و تاکنون روی تجاری‌سازی محصولات مختلف در حوزه‌ی سلامت، علوم زیستی و انرژی فعالیت دارد.