ثبت رکورد دانسیته ذخیره‌سازی اطلاعات با نانوذرات فریت باریم

همکاری فوجی‌فیلم با شرکت آی‌بی‌ام منجر به ثبت رکورد جدیدی در دانسیته ذخیره‌سازی اطلاعات شده است. این دو با استفاده از نانوذرات فریت باریم موفق به ذخیره‌سازی ۸۵٫۹ میلیارد بیت در هر اینچ مربع شده‌اند.

شرکت فوجی‌فیلم در یک همکاری مشترک با شرکت آی‌بی‌ام موفق به ثبت رکورد جدیدی در تولید حافظه‌ها شده است. این شرکت با استفاده از فناوری انحصاری NANOCUBIC™ و به کارگیری نانوذرات فریت‌باریم موفق به ذخیره‌سازی ۸۵٫۹ میلیارد بیت در هر اینچ مربع شده که بالاترین دانسیته ذخیره‌سازی اطلاعات است. با این روش می‌توان روی کارتریج‌های استاندارد LTO اطلاعاتی برابر با ۱۵۴ ترابایت را ذخیره‌سازی کرد. این رقم ۶۲ برابر بیشتر از ظرفیت کارتریج‌های استاندارد موجود در بازار است.
این دستارود جدید ماحصل ترکیب فناوری NANOCUBIC™ فوجی‌فیلم و فناوری پیشرفته ذخیره‌سازی آی‌بی‌ام است. پیتر فالبر مدیرعامل شرکت فوجی‌فیلم می‌گوید: «رسیدن به این دانسیته اطلاعات پیشرفت بزرگی در حوزه‌ی ذخیره‌سازی اطلاعات است. ما در این همکاری مشترک با آی‌بی‌ام توانستیم این دانسیته اطلاعات را روی نوار ایجاد کنیم؛ این کار با سرعت بالا و هزینه‌ی کم قابل انجام است.»
در تحقیقات فوجی‌فیلم، این گروه به دنبال کاهش ابعاد ذرات مغناطیسی و افزایش پایداری حرارتی آن‌ها بوده است. NANOCUBIC™ نانوذرات مغناطیسی فریت باریم است که ابعاد آن‌ها به شدت کاهش یافته است. این کاهش اندازه برای رسیدن به دانسیته ذخیره‌سازی بالا ضروری است. همچنین پایداری حرارتی بالا موجب می‌شود تا این نانوذرات در دراز مدت نیز دوام داشته باشند.
از آنجایی که زبری سطح نوار به صورت مستقیم با نسبت سیگنال به نویز رابطه داشته و کیفیت خروجی سیستم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، NANOCUBIC™ می‌تواند زبری سطح نوار را کنترل کند. از سوی دیگر نانوذرات فریت باریم که به صورت عمودی رشد یافته‌اند می‌توانند سیگنال‌هایی با کیفیت بالا در محدوده‌ی وسیعی از فرکانس‌ها ایجاد کنند.
این گروه روشی برای سنتز نانوذرات منفرد فریت باریم ارائه کردند. در این روش ذرات بدون متجمع شدن و به صورت یکنواخت تولید می‌شوند. این روش موجب می‌شود تا نسبت سیگنال به نویز بهبود یافته و نیاز به ابزارهای گرانقیمت نظیر دستگاه‌های پوشش‌دهی از بین برود.
در طول ده سال گذشته این سومین بار است که همکاری مشترک فوجی‌فیلم و آی‌بی‌ام موجب رسیدن به یک دستاورد بزرگ می‌شود. از سال ۲۰۰۰، شرکت فوجی‌فیلم به یکی از پیشروان اصلی در حوزه‌ی تولید نوارهای ذخیره‌سازی اطلاعات تبدیل شده است.