تولید گرافن عامل‌دار توسط شرکت هایدال

شرکت بریتانیایی هایدال موفق شد تا با استفاده از فرآیند پلاسما موسوم به HDPlas™، گرافن عامل‌دار تولید کند. این شرکت گرافن عامل‌دار را برای تقویت کامپوزیت‌ها مورد استفاده قرار داده و نتایج جالب توجهی به‌دست آورده است.

شرکت هایدال (Haydale) یکی از شرکت‌های پیشرو در فرآیند عامل‌دار کردن پلاسمایی نانومواد است. هایدال به تازگی موفق به عامل‌دار کردن نانوورق‌های گرافنی شده‌است به‌طوری که کامپوزیت‌های به‌دست آمده از این گرافن بهبود قابل توجهی پیدا می‌کنند.
این محصول جدید شرکت هایدال می‌تواند سختی کامپوزیت‌های اپوکسی را بهبود دهد. همچنین کشش سطحی و مودول یانگ کامپوزیت اپوکسی در صورت استفاده از محصول گرافنی تقویت شده با HDPlas™ بیش از دو برابر افزایش می‌یابد. با افزایش مقادیر بیشتری از این محصول، استحکام ۱۲۵ درصد و سختی ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد.
فرآیند عامل‌دار کردن گرافن توسط شرکت هایدال می‌تواند منجر به تولید ماده‌ای شگفت انگیز شود. گرافن برای وارد شدن به بازار دچار مشکلاتی است که در فرآیند جدید با بهبود عملکرد آن و عدم تغییر ساختار گرافن، سدهای موجود در مسیر تجاری‌سازی گرافن برداشته می‌شود.
یکی از اهداف محققان در این پروژه آن بود که بدانند آیا ویژگی‌هایی نظیر ترکیب شیمیایی ماتریکس، درجه تورق گرافن و ابعاد پرکننده ماتریکس می‌تواند موجب بهبود خواص فیزیکی کامپوزیت شود. بنابراین، محققان کامپوزیت نهایی را یک بار در حضور گرافن عامل‌دار شده با روش HDPlas™ و یک بار نیز در عدم حضور گرافن مورد مطالعه قرار دادند.
رای گیبس، مدیرعامل شرکت هایدال، می‌گوید: «نانومواد گرافنی ترکیبات بسیار جالبی برای تقویت ساختار نانوکامپوزیت‌ها هستند. نتایج کار یک گام رو به جلو در مسیر تجاری‌سازی گرافن و وارد کردن این ترکیب به بازار کامپوزیت‌ها است. ما درصدد مطالعه‌ی تأثیر گرافن عامل‌دار روی مواد خام مختلف و همچنین برخی محصولات تجاری‌ هستیم.»
گرافن دارای پتانسیل بالایی در صنعت کامپوزیت است اما برای این کار باید گرافن را عامل‌دار کرد و این کار معمولاً با ایجاد نقص ساختاری یا آلوده‌ کردن گرافن همراه است. گرافن عامل‌دار شده توسط شرکت هایدال دارای شرایط ساختاری مناسبی است.
پژوهشگران شرکت هایدال نتایج یافته‌های خود را در قالب مقاله‌ای در نشریه‌ی Journal of Applied Polymer Science منتشر کردند.