شهرری: نانوجاذبی برای تعیین ترکیبات سولفامید در گوشت مرغ

محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری، موفق به ساخت نانوجاذبی شده‌اند که قادر به تعیین ترکیبات مضر و سمی در گوشت مرغ است. این نانوجاذب به دلیل برخورداری از خاصیت مغناطیسی به راحتی قابل بازیابی و استفاده مجدد است.

تعیین سولفامیدها در گوشت مرغ از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از این ماده سبب بروز عوارضی از قبیل مشکلات گوارشی، ایجاد کم‌، سردرد، سرگیجه،یرقان و سایر موارد خواهد شد. استفاده غیرمجاز این ترکیبات برای افزایش رشد مرغ، روز به بیشتر می‌شود. محققان در یک طرح، نانوجاذبی تولید کرده‌اند که قادر به جذب این ترکیب از نمونه‌های گوشت مرغ برای تعیین میزان مورد استفاده شده است.
محمد کریمی، دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه آزاد شهرری، در خصوص ویژگی‌های نانوجاذب تولید شده بیان کرد: «این جاذب که از جنس نانوذرات مغناطیسی با پوششی از پلیمر حکاکی شده تولید شده است، دارای متوسط قطر ۵۰ نانومتر است. نانوجاذب تولید شده انتخاب‌پذیری بالایی داشته و تنها سولفامید موجود در نمونه مورد آزمایش را جذب می‌کند. از طرفی به دلیل خاصیت مغناطیسی نانوذرات به کار رفته در آن، تنها با اعمال یک میدان مغناطیسی به راحتی از نمونه جدا شده و امکان استفاده‌ی مجدد از آن وجود دارد.»
در صورت استفاده از این نانوجاذب، زمان و هزینه‌ی انجام آزمون تعیین ترکیب مدنظر در گوشت کاهش می‌یابد. استفاده از نتایج این طرح در صنایع غذایی و پرورش طیور، مانع استفاده بیش از حد مجاز سولفامید و در نتیجه افزایش سلامت مصرف‌کنندگان خواهد شد.
به گفته‌ی کریمی، برای ساخت این نانوجاذب، ابتدا نانوذرات آهن توسط روش هم رسوبی تهیه شده است. سپس سطح نانوذرات با پلیمر حکاکی شده از جنس پیریدین که تنها سولفامیدها را جذب می‌کند، پوشش داده شده است. در مرحله‌ی بعد جاذب در محلول نمونه گوشت توسط روش مایکروویو که به صورت محلول در آمده است، قرار گرفت و پس از جذب اختصاصی سولفامیدها، به کمک یک میدان مغناطیسی قوی نانوجاذب از محلول جدا شد. در نهایت سولفامیدهای جدا شده از جاذب توسط محلول شوینده اسید کلریدریک شستشو داده و غلظت آن‌ها در محلول شوینده توسط دستگاه HPLC تعیین گردید.

filereader.php?p1=main_e46de7e1bcaaced9a
تصویر SEM از نانوذرات تهیه شده

نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری محمد کریمی، دکتر عزت اله نجفی دهلاجی- عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد شهرری- و همکارانشان است، در مجله‌ی Food Analytical Methods (جلد ۷، شماره ۱، ماه ژانویه، سال ۲۰۱۴، صفحات ۷۳ تا ۸۰) به چاپ رسیده است.