طراحی نانوذرات هسته‌ای ـ پوسته‌ای با قابلیت هدف‌گیری سلول سرطانی

محققان موفق به طراحی نانوذرات نقره با ساختار هسته‌ای ـ پوسته‌ای شدند که قادر به هدف‌گیری سلول‌های سرطانی است. این نانوذرات بدون آسیب زدن به سلول می‌توانند از آن جدا شده و از طریق کلیه دفع شوند.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا موفق به طراحی نانوذره‌ای شدند که می‌تواند سلول سرطانی را مورد هدف قرار دهد. این نانوذره کروی از جنس نقره بوده که در سطح آن رشته‌های پپتیدی قرار داده شده است. این رشته‌های پپتیدی دارای قابلیت هدف‌گیری سلول‌های سرطانی است. پوسته این نانوذره به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند از سطح سلول سرطانی جدا شود بنابراین بدون این که آسیبی به سلول برساند از آن جدا می‌شود.
هسته این سلول سرطانی از پدیده پلاسمونیک بهره می‌برد، به این معنا که در اثر تابش نور به هسته، رزونانسی در آن اتفاق افتاده که موجب متمرکز شدن میدان الکترومغناطیس در آن می‌شود. این تشدید میدان مغناطیسی موجب می‌شود تا رنگ‌های فلورسانس ۱۰ برابر روشن‌تر از حالت طبیعی دیده شوند.
این گروه تحقیقاتی روشی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان نانوذرات را بدون این که آسیبی به سلول‌ها وارد شود، از آن خارج کرد. بنابراین امکان تصویربرداری و تعیین مشخصات سلول‌‌ها فراهم می‌شود. گری براون از محققان این پروژه می‌گوید: «جدا کردن نانوذرات از سلول هدف، مفهوم بسیار جالبی برای طراحی داروهایی است که به یک محرک ویژه خارجی پاسخ می‌دهند. با داشتن چنین امکانی، می‌توان نانوذرات را بعد از رهاسازی دارو، از سلول جدا کرده و با کمک کلیه از بدن دفع کرد. با این کار اثرات سمی نانوذرات به حداقل می‌رسد. با دنبال کردن نانوذراتی که وارد سلول هدف شده‌اند، می‌توانیم دریابیم که نانوذرات روی کدام سلول‌ها اثر گذاشته و مسیر نقل و انتقال به آن سلول‌ها را با جزئیات کامل مطالعه کنیم.»
برخی داروها امکان عبور از غشاء سلولی را ندارند بنابراین باید آن‌ها را از راه آندوسایتوسیس وارد سلول کرد. این گروه با استفاده از این نانوذرات جدید، به مطالعه‌ی مقدار داروی وارد شده از راه آندوسایتوسیس به درون سلول پرداختند. از آنجایی که این نانوذرات دارای ساختار هسته‌ای ـ پوسته‌ای هستند، می‌توان پوسته را به گونه‌ای طراحی کرد که با کارایی بالا روی سلول هدف اثرگذارند.
به اعتقاد محققان این پروژه، این نانوذرات جدید دارای خواص جالب توجهی هستند که می‌تواند به عنوان ابزاری برای هدف‌گیری سلول استفاده شوند. همچنین می‌توان از آن‌ها برای مبارزه با عفونت استفاده کرد.