استفاده از نانوساختارها برای تولید مبدل ترموالکتریک ۲۰۰ واتی

شرکت جی‌ام‌زی انرژی با حمایت مالی یک و نیم میلیون دلاری از سوی دولت آمریکا به دنبال ساخت مبدل ترموالکتریکی برای خودروهای نظامی است. این شرکت اخیراً مبدل ۲۰۰ واتی را با استفاده از فناوری‌ نانو تولید کرده است. این مبدل با تبدیل گرمای موتور به الکتریسیته، می‌تواند مصرف سوخت را کاهش دهد.

جی‌ام‌زی انرژی (GMZ Energy) یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه ساخت مولد ترموالکتریک با دمای بالا مبتنی بر فناوری‌ نانو است. این شرکت اخیراً اعلام کرده است که موفق به ساخت مولدی شده که قادر به گیراندازی گرمای تولید شده در خودروها شده‌است. مولد جدید این شرکت قادر به تولید ۲۰۰ وات انرژی است. شرکت جی‌ام‌زی انرژی این دستگاه را در قالب برنامه تحقیقاتی دولتی موسوم به TARDEC TEG که توسط مرکز تحقیقات خودروی ارتش آمریکا حمایت شده تولید کرده است.
هدف از این برنامه، ساخت مبدل انرژی است که بتواند گرمای هدر رفته را به انرژی الکتریکی تبدیل کند تا به وسیله‌ی آن، کارایی سوخت مصرفی افزایش یابد. همچنین این پروژه قصد دارد تا گرمای تولید شده توسط موتور را کاهش داده و صدای موتور را نیز به حداقل برساند. در کنار این، مقدار خروجی اگزوز نیز کاهش می‌یابد. در این مبدل از هیچ قطعه مکانیکی استفاده نشده‌است. بنابراین، این مبدل بدون ایجاد صدا برای مصارف نظامی ایده‌آل است. همچنین عملکرد مکانیکی آن قابل اعتمادتر می‌شود. از آنجایی که هزینه مصرف سوخت برای خودروهای نظامی بالاست، دولت آمریکا از پروژه‌هایی که موجب کاهش این مصرف شوند استقبال می‌کند.
چرلی دیوگوید مدیر عامل شرکت جی‌ام‌زی انرژی می‌گوید: «ما از این که موفق به ساخت این مبدل ۲۰۰ واتی شدیم بسیار خوشحالیم. این پروژه یک گام بزرگ به سوی بهبود مصرف سوخت و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در خودروهای نظامی و غیرنظامی در دنیا است.
این شرکت با دریافت حمایت مالی ۱٫۵ میلیون دلاری درصدد ساخت مبدل ۱۰۰۰ واتی است که این مبدل ۲۰۰ واتی نیز بخشی از این پروژه بزرگ محسوب می‌شود. با ترکیب چند مبدل ۲۰۰ واتی می‌توان یک قطعه ۱۰۰۰ واتی تولید و روی موتورهای دیزل نصب کرد. با این کار انرژی حرارتی تولید شده توسط موتور به انرژی قابل استفاده در خودرو تبدیل می‌شود.