تولید جوهر الکترونیکی رسانا مبتنی بر نانوذرات طلا

محققان ژاپنی جوهر رسانای جدیدی از جنس نانوذرات طلا تولید کردند که می‌توان با آن روی زیرلایه‌های انعطاف‌پذیر الگودهی کرد. این گروه با این جوهر، روی کاغذ صاف مدار الکترونیکی ایجاد کردند.

محققان دانشگاه اوکیاما موفق به ساخت جوهری شدند که با استفاده از آن می‌توان مدارات الکترونیکی را در دماهای بسیار پایین چاپ کرد. از آنجایی که این جوهر نیاز به دمای بالا ندارد می‌توان از آن برای ایجاد مدار روی زیرلایه‌های انعطاف‌پذیر نظیر پلاستیک استفاده کرد.
ادوات نیمه‌هادی چاپی به دلیل هزینه پایین، بسیار مورد توجه بوده‌اند. تا کنون بیشتر این ادوات از جنس سیلیکون ساخته شده و در نتیجه محدودیت‌های سیلیکون در این ادوات وجود دارد. اما با ارائه این جوهر جدید می‌توان مدارات الکترونیکی را روی زیرلایه‌های انعطاف‌پذیر مختلف نظیر پلاستیک قرار داد بدون این که نیاز به فرآیند آنیلینگ باشد.
هرچند توسعه ترانزیستورهای سیلیکونی لایه نازک موجب رشد صنعت ادوات الکترونیکی انعطاف‌پذیر شده و همچنین مصرف انرژی و ضخامت نمایشگرها را افزایش داده است اما توسعه بیشتر این ترانزیستورها محدود به پاسخ‌دهی کم به میدان الکتریکی اعمالی از سوی سیلیکون است و در نتیجه منجر به کاهش سرعت حرکت الکترون می‌شود. اکسید‌های نیمه‌هادی نظیر InGaZnO (IGZO) عملکرد بهتری دارند اما نیازمند فرآیندهای پیچیده‌ای هستند.
جوهرهای نانوذره‌ای هزینه‌ تولید را کاهش می‌دهند اما معمولاً دارای لیگندهایی هستند که با پیوند غیرکووالانسی موجب پایدار شدن ذره می‌شوند. این لیگندها باید با استفاده از عملیات حرارتی برداشته شوند. محققان این پروژه با استفاده از مولکول‌های آروماتیک صاف موفق به رفع این مشکل شدند.
این جوهرهای جدید از نانوذرات طلا ساخته شده‌اند و دارای مقاومتی نظیر طلای خالص هستند. این گروه تحقیقاتی از این جوهر حاوی نانوذرات برای تولید مدار الکترونیکی روی سطح پلیمر انعطاف‌پذیر استفاده کردند. همچنین این جوهر برای الگودهی یک ورق کاغذ نیز به کار گرفته شده است. نتایج یافته‌های محققان نشان داد که از این فناوری جدید که در دمای اتاق کار می‌کند می‌توان به عنوان هسته‌ای برای تولید ادوات نیمه‌هادی استفاده کرد.