گامی به سوی تولید نانومنسوجات نامرئی کننده

محققان انگلیسی با استفاده از نانوذرات طلا موفق به تولید ماده‌ای شدند که می‌توان از آن برای تولید لباس نامرئی کننده استفاده کرد.

پژوهشگران دانشگاه کمبریج با استفاده از نانومواد موفق به تولید ماده‌ای مصنوعی شدند که می‌تواند برای تولید منسوجات نامرئی از آن استفاده کرد. تولید لباس نامرئی کننده چیزی میان علم و تخیل است. هر چند تولید چنین لباسی تا سالیان گذشته رنگ واقعیت به خود نگرفته بود، اما این روش جدید می‌تواند تولید این البسه را یک گام دیگر به حقیقت نزدیکتر کند.
نکته کلیدی در تولید چنین لباسی این است که بتوان ماده‌ای تولید کرد که برهمکنش غیرمعمول با نور داشته باشد. زمانی که نور به یک سطح برخورد می‌کند یا منعکس شده یا جذب می‌شود. با این کار جسم قابل مشاهده می‌شود. اما این گروه تحقیقاتی موفق به تولید نانوساختاری شده‌اند که می‌تواند برهمکنش ویژه‌ای با نور داشته باشد. در اثر برخورد نور با این ماده، نور به سمتی منعکس شده و می‌تواند جسم را از دید ناظر مختلف کند.
مواد مصنوعی کاربردهای متعددی در صنعت دارند. از آن‌ها برای ساخت حسگر و لباس نظامی استفاده می‌کنند. این گروه تحقیقاتی پرتو لیزر را روی رشته‌هایی نانومقیاس متمرکز کردند، این رشته‌ها از نانوذرات طلا ساخته شده است. کل این فرآیند در محیط آبی انجام می‌شود. این رشته‌ها می‌توانند روی هم قرار گرفته و چیزی شبیه به آجرهای لگو را ایجاد کنند.
محققان برای تولید این رشته‌ها، ابتدا مولکول‌هایی استوانه‌ای شکل موسوم به CBs ساختند. CBs می‌تواند مانند فضاساز کوچکی عمل کند که فضایی میان نانوذرات ایجاد کرده و آن‌ها را در یک محل قفل می‌کند.
برای این که این استوانه‌ها به صورت الکتریکی به هم متصل شوند، محققان از نانوذرات طلا استفاده کردند.
کلید اصلی برای کنترل پل زدن، استفاده از CBs است. فضاسازی مناسب میان نانوذرات موجب می‌شود تا کنترل زیادی روی این فرآیند وجود داشته باشد. زمانی که لیزر روی رشته‌ها متمرکز می‌شود، تولید پلاسمون‌هایی می‌کنند که موجب تشکیل پلی میان نانوذرات می‌شود. والو از محققان این پروژه می‌گوید: «ما موفق به کنترل در ابعادی شدیم که پیش از این مشابه آن انجام نشده بود.»