استفاده از نانوذرات طلا برای بهبود سرطان در سگ‌ها و گربه‌ها

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که نانوذرات طلا و تابش لیزر می‌تواند سلول‌های سرطانی را در سگ‌ها و گربه ها از بین ببرد.

دامپزشکان در حال آزمودن استفاده از نانوذرات و لیزر برای هدف قرار دادن تومور‌های جامد در سگ‌ها و گربه‌ها هستند. این نانوذرات وارد جریان خون شده و پس از گردش در خون به محل تومورها می‌رسند و به آن‌ها می‌چسبند. در ادامه، لیزر می‌تواند موجب از بین رفتن تومور شود.
مایکل فریدلاندر و همکارانش از نانوذرات و پرتودرمانی برای از بین تومور سرطانی در سگ‌ها و گربه‌ها استفاده کردند. این گروه موفق شدند تا سلول‌های سرطانی را با دقت بالا مورد هدف قرار دهند.
فریدلاندر از مدیران مؤسسه تحقیقاتی ویرجیناتک می‌گوید: «بیشتر سگ‌ها دچار انواع سرطان می‌شوند بدون این که صاحب آن‌ها از این موضوع مطلع باشد. ما با این روش موفق به کوچک‌سازی سلول‌های سرطانی شدیم به طوری که ابعاد آن‌ها بسیار کوچک شده و به مقدار ناچیز می‌رسد.»
این گروه تحقیقاتی یک سگ ۱۱ ساله را به‌عنوان اولین بیمار، با این روش تحت درمان قرار دادند. آن‌ها نانوذرات را به بدن این سگ تزریق کرده و سپس لیزر را به محل تومور تاباندند. نتایج نشان داد که ابعاد تومور کوچک شده‌است. از ابتدای ژانویه امسال، اداره تحقیقات کلینیکی دامپزشکی، برای تسهیل درمان حیوانات، در دانشگاه فلوریدا راه‌اندازی شده‌است.
گریگ دانیل مدیر دپارتمان علوم کلینیکی حیوانات کوچک می‌گوید: «تحقیقات کلینیکی در دانشکده دامپزشکی شامل دو بخش است: اول تحقیقات اولیه روی توسعه درمان و تشخیص بیماری و دوم تعمیم یافته‌های بدست آمده روی حیوانات به بیماری‌های انسانی.»
هر چند تاکنون گروه‌های مختلف تحقیقاتی از لیزر و نانوذرات طلا برای درمان بیماری‌ها در انسان استفاده کرده‌اند اما این روش هنوز در مراحل اولیه است. این دانشکده یکی از چهار دپارتمانی است که در حال حاضر روی روش درمانی ارائه شده توسط شرکت نانواسپکترا بیوساینس (Nanospectra Biosciences) تحقیق می‌کند.
در این روش ابتدا نانوذرات به بیمار تزریق می‌شود، در مدت ۳۶ ساعت این نانوذرات می‌توانند به سلول‌های سرطانی برسند. سپس تابش لیزر موجب از بین رفتن سلول‌ها می‌شود. این لیزر انرژی زیادی برای آسیب رساندن به پوست یا بافت‌های داخلی ندارد، در عوض می‌تواند موجب گرم شدن نانوذرات طلا شود و به دنبال آن سلول سرطانی از بین می‌رود.