رونمایی از دستگاه تولید نانوپوشش‌ با قابلیت تولید انبوه با کیفیت بالا

شرکت بنک (Beneq) دستگاه لایه‌نشانی جدیدی برای ایجاد پوشش‌های ۱۰ تا ۵۰۰ نانومتری به بازار عرضه کرده است. این دستگاه امکان تولید انبوه لایه‌های نازک را داشته و همچنین کیفیت محصول نهایی آن قابل رقابت با روش‌های آزمایشگاهی است.

شرکت بنک (Beneq) از آخرین دستاورد خود در حوزه پوشش‌دهی رونمایی کرد. این دستگاه لایه نشانی، موسوم به nFOG™، برای تولید پوشش‌های ضدانعکاس در مقیاس‌های انبوه استفاده می‌شود. این دستگاه از سرعت بالای پوشش‌دهی به روش اسپری، کیفیت بالای غوطه‌وری و بازده بالای فرآیند پوشش‌دهی به روش رول کردن بهره‌مند است. nFOG™در حال حاضر به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
شرکت بنک از فناوری منحصر به فرد لایه‌نشانی بی‌نیاز از تماس در این دستگاه استفاده کرده است که زیرلایه‌های حساس را با ضخامت و شکل مختلف پوشش‌دهی می‌کند. پوشش بدست آمده با این دستگاه کاملاً یکنواخت است. فرآیند مبتنی بر آئروسل در این دستگاه استفاده شده و طیف وسیعی از سیالات نظیر آب، الکل یا محلول‌های کلوئیدی می‌تواند به عنوان ماده اولیه مورد استفاده قرار گیرد. پوشش نهایی ضخامتی بین ۱۰ تا ۵۰۰ نانومتر خواهد داشت.
در این دستگاه از قطعات در حال حرکت استفاده نشده و فرآیند تکرارپذیر قابل قبولی دارد. بیشتر مواد مورد استفاده در این دستگاه قابل بازیافت است و در نتیجه کارایی آن به ۹۵ درصد می‌رسد. طراحی این دستگاه به گونه‌ای است که بسیار ساده و کارا عمل می‌کند.
سامپو آهونن مدیرعامل این شرکت می‌گوید: « فناوری nFOG™ جدید ما می‌تواند برای پوشش‌های مبتنی بر سیال یا سل‌- ژل استفاده شود. این دستگاه هم قابلیت استفاده در صنعت و هم آزمایشگاه را داراست. این در حالی است که کیفیت پوشش بدست آمده قابل رقابت با پوشش‌های غوطه‌وری و اسپینی است.»
این شرکت مدل ACS200 را برای استفاده در آزمایشگاه پیشنهاد می‌کند که هم نمونه‌گذاری آن سریع بوده و هم مصرف کمتری دارد. با این مدل می‌توان روی ویفرهای ۲۰۰ میلیمتری لایه نشانی کرد. پیش از خرید، مشتریان می‌توانند یک سیستم تولید در مقیاس‌های کمتر را به صورت اجاره‌ای در خدمت بگیرند و عملکرد این دستگاه را ارزیابی کنند. برای بخش صنعت نیز، راهکارهایی برای انطباق با خط تولید فعلی مشتریان در نظر گرفته شده است.