ترمیم زخم‌ها حیوانات با داربست‌های نانوالیافی و سلول‌های بنیادی دامی

شرکت مدیوت آمریکا (MediVet america) دارای تنها فناوری سلول بنیادی دامپزشکی مورد تایید دانشگاه است. این شرکت اخیرا همکاری مشترکی با شرکت نانوفایبر وترینری (Nanofiber veterinary) برای ساخت داربست‌های نانوالیافی آغاز کرده است.

در حال حاضر برای درمان مشکلات عروقی در حیوانات، تنها از داروهای ضدالتهاب و ضددرد استفاده می‌شود. تمام این داروها پرهزینه بوده و برای کبد می‌تواند مضر باشد. اما در این فناوری جدید از سلول‌های بنیادی حیوانی (نه جنینی) برای احیاء بخش آسیب‌دیده بدن استفاده می‌شود. با این فناوری جدید، دامپزشکان قادراند چربی را از بدن حیوان بیرون کشیده و سلول‌های بنیادی را از آن جدا کنند. سپس سلول بنیادی به محل مورد نظر تزریق می‌شود. تمام این پروژه‌ در کلینیک انجام می‌شود. از نقطه نظر صنعتی، این روش نسبت به روش‌های رایج فعلی بهبود‌های زیادی یافته است. یکی از مزایای این روش آن است که می‌توان در زمان بسیار کوتاهی، نمونه تازه با قیمت پایین تهیه کرد که این برای دامپزشکان و دامداران بسیار مهم است.
شرکت نانوفایبر وترینری (Nanofiber veterinary) داربست‌های نانوالیافی سنتزی جدید ارائه کرده است. این شرکت پیش از این موفق به طراحی اولین نای سنتزی قابل کاشت در بدن شده بود. تا کنون چهار بیمار از کشورهای مختلف از این نای مصنوعی استفاده کرده‌اند. سازمان غذا و داروی آمریکا پلیمر مورد استفاده در این محصول را برای جراحی و التیام زخم‌ها تایید کرده است. تیم پدی مدیرعامل شرکت نانوفایبر می‌گوید: ” ما بسیار خرسندیم که موفق به ارائه راهکاری خلاقانه برای کمک به صاحبان حیوانات شده‌ایم. امیدواریم که این همکاری مشترک با مدیوت آمریکا تداوم یافته تا ارزش افزوده بیشتری روی محصولات این شرکت ایجاد شود.
همکاری مشترک میان مدیوت و نانوفایبر در راستای تجاری‌سازی روش‌های درمانی خلاقانه است که به بهبود کیفیت زندگی حیوانات کمک می‌کند. جرمی دلک مدیرعامل شرکت مدیوت می‌گوید: ” این فناوری می‌تواند کاربردهای متعددی داشته باشد، همچنین به همکاران ما در دانشگاه اطمینان می‌دهد که سلول‌های بنیادی قادر به افزایش طول عمر حیوانات خواهند شد. این داربست نانوالیافی و روش کاشت سلول‌های بنیادی پیشرفت‌های زیادی را در درمان زخم‌ها و کنترل آنها بوجود خواهد آورد.”
شرکت مدیوت بیش از ۱۰۰۰ کلینیک در ۲۸ کشور جهان داراست که دفتر مرکزی آن در شهر کنتاکی آمریکا است.