تصویربرداری سه بعدی از سلول زنده با امکان مشاهده نانوساختارها

یک شرکت نوپای سوئیسی موفق به ساخت میکروسکوپ نوری شده که قادر به تصویربرداری سه بعدی از سلول‌های زنده است. این میکروسکوپ بدون آسیب‌زدن به سلول از آن تصویربرداری می‌کند.

نانولایو (Nanolive) یک شرکت نوپا در پارک نوآوری EPFL سوئیس است که روی ساخت میکروسکوپ‌ کار می‌کند. این شرکت اخیرا موفق به ساخت میکروسکوپی شده است که می‌توان با آن از سلول‌های زنده، بدون آسیب زدن به ساختار آن، تصویر سه بعدی تهیه کرد.
میکروسکوپ‌های الکترونی هر روز قوی‌تر شده و به قدرت تفکیک بالاتری می‌رسند، با این حال امکان تصویربرداری از سلول‌های زنده در این میکروسکوپ‌ها وجود ندارد. از دیرباز، امکان مشاهده درون سلول‌زنده با میکروسکوپ نوری یک امر محال تلقی می‌شده که دلیل این امر محدودیت فیزیکی موجود در طول موج نور است. امسال جایزه نوبل شیمی به محققانی داده شد که پا را فراتر از این محدودیت فیزیکی گذاشته و کشف انقلابی در حوزه میکروسکوپ فلورسانس انجام دادند. این میکروسکوپ امکان تصویربرداری از مولکول‌های منفرد را درون سلول زنده فراهم می‌کند. اما میکروسکوپی که شرکت نانولایو تولید کرده به بررسی ساختار فیزیکی سلول‌های زنده می‌پردازد.
بنابراین می‌توان گفت که فناوری ارائه شده توسط شرکت نانولایو، امکان مشاهده سلول زنده بدون تخریب یا آسیب‌زدن به ساختار آن را فراهم می‌کند. از آنجایی که در این روش از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود، بنابراین مشاهده سلول غیرتخریبی بوده و می‌تواند بخش‌هایی با ابعاد ۷۰ نانومتر را مشاهده کرد. این شرکت نتایج یافته‌های خود را در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature Photonics منتشر کرده است.
در زیر دو تصویر مختلف آمده است. شکل سمت چپ با استفاده از میکروسکوپ فلورسانس گرفته شده که هسته و غشاء سلول را نشان می‌دهد اما در سمت راست تصویر گرفته شده با میکروسکوپ نانولایو درج شده است که رنگ‌آمیزی آن به صورت دیجیتال انجام شده است. تصویربرداری با میکروسکوپ فلورسانس بیش از ۴ ساعت زمان می‌برد در حالی که با این میکروسکوپ جدید در کمتر از ۵ دقیقه تصویربرداری انجام می‌شود.
filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636
این میکروسکوپ می‌تواند اطلاعات جامعی از مورفولوژی سلول ارائه دهد که برای حوزه داروسازی، پزشکی و زیست‌شناسی بسیار مهم است. بیماری‌ها معمولا موجب آسیب‌زدن به سلول می‌شوند که درک تغییرات سلول می‌تواند به یافتن راه مبارزه با بیماری‌ها کمک کند.