ترمیم تاندون پای اسب با نانوالیاف و سلول‌های بنیادی

ادغام دو فناوری نانوالیاف و سلول‌های بنیادی امکان ترمیم آسیب تاندون پا در یک مادیان سه ساله را فراهم کرد. این روش درمانی می‌تواند برای ترمیم آسیب‌های جدی در بخش‌های عضلانی حیوانات مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت مدیوت آمریکا (MediVet America) با ارائه فناوری سلول‌های بنیادی مبتنی بر نانوالیاف موفق به نجات زندگی یک مادیان شد. این مادیان که پس از آسیب دیدگی جدی پا، قادر به حرکت نبوده و در آستانه کشته شدن توسط صاحب آن بود.
دو شرکت نانوفایبر وترینری (Nanofiber veterinary) و مدیوت با همکاری هم فناوری جدید خود را در کلینیک اسب ولوگا پیاده‌سازی کردند. قربانی اخیر این کلینیک یک مادیان سه ساله بود که دچار آسیب جدی در دو نقطه از پای خود شده بود که معمولا چنین آسیب‌های جزای مرگ برای اسب به همراه دارند.
این کلینیک با استفاده از این فناوری جدید، سلول‌های بنیادی را در پای اسب مجروج قرار داده و برای اولین بار در آمریکا موفق به ترمیم تاندون پای این اسب شده است. در این جراحی از نانوالیاف ۲۰ سانتیمتری ساخته شده در شرکت نانوفایبر و سلول‌های بنیادی ساخته شده توسط مدیوت استفاده شد.
در ابتدای جراحی، دکتر دون‌فن وینکل و آرت شوتراپس دریافتند که آسیب وارد شده به اسب بسیار جدی‌تر از آن چیزی است که آنها تصور می‌کردند. بنابراین نانوالیاف و سلول بنیادی در محل آسیب دیده قرار داده شد. این نانوالیاف به صورت داربستی برای رشد سلول‌های بنیادی عمل می‌کند. بعد از چند ماه، سلول بنیادی تکثیر شده و بافت آسیب دیده را بوجود می‌آورد. داربست نانوالیافی سه بعدی تا مدتی نقش تاندون را ایفا می‌کند تا سلول بنیادی بتواند تاندون واقعی ایجاد کند. بعد از نه ماه، داربست نانوالیافی از بین رفته و تاندون جدید جای آن را خواهد گرفت. البته از این نانوالیاف می‌توان برای زخم‌های داخلی و خارجی استفاده کرد.
شرکت مدیوت آمریکا بیش از ۱۰۰۰ کلینیک در ۲۸ کشور مختلف جهان دارد که دفتر مرکزی آن در کنتاکی آمریکا واقع است.