آجرهای نانوکامپوزیتی، جایگزین آجرهای سیمانی

شرکت واترشید با استفاده از نانوذرات معدنی موفق به ساخت آجرهای سبکی بدون استفاده از سیمان شده است. تولید این آجرها می‌تواند رهایش گاز دی‌اکسید کربن را به محیط زیست کاهش دهد.

شرکت واترشید متریالز (Watershed Materials) اعلام کرد که موفق به دریافت فاز دوم حمایت SBIR از بنیاد ملی علوم آمریکا برای توسعه و تجاری‌سازی آجرهای بدون سیمان شده است. واترشید فاز اول این کار را اوایل سال جاری میلادی با موفقیت پشت‌سر گذاشته و با انگیزه بالا درصدد اتمام بخش تحقیق، توسعه و تجاری‌سازی در فاز دوم است.
این شرکت برای فاز دوم، حمایت مالی ۷۴۰ هزار دلاری را برای تولید آجرهایی دریافت کرده که فاقد سیمان بوده و وزن بسیار کمی دارند. این آجرهای موسوم به ZeroBlock به زودی جایگزین بلوک‌های سنگین سیمانی می‌شوند.
هرساله میلیارد‌ها تن بلوک سیمانی تولید می‌شود که موجب رهایش میلیون‌ها تن دی اکسیدکربن به اتمسفر می‌شود. برای کاهش انتشار گاز دی اکسیدکربن، شرکت واترشید اقدام به کاهش مقدار کربن و استفاده از مواد قابل بازیافت در بلوک‌های سیمانی کرده است. پیش بینی شده تا سال ۲۰۱۵ این محصول وارد بازار شود.
این شرکت در تولید آجرهای جدید خود از نانوذرات معدنی استفاده کرده است. واترشید از پلیمریزاسیون طبیعی نانوآلومینوسیلیکات‌ها برای ایجاد پیوندها میان واحدهای سازنده استفاده کرده است. همچنین برای فشردن ترکیبات اولیه این آجرها، یک روش فشرده‌سازی هیدرولیکی جدید ابداع شده است تا بتواند واحدهای سازنده را متراکم کرده و آجر تولید نماید. با این فناوری جدید می‌توان انرژی مورد نیاز برای تولید آجر را تا ۹۰ درصد کاهش داد.
دیوید ایستون مدیرعامل شرکت واترشید می‌گوید: «ما به دنبال ترکیب فناوری‌های قدیمی و جدید هستیم تا با این ادغام یکی از مشکلات بزرگ محیط‌زیست را رفع کنیم. در صورتی که بتوان از مواد مناسب برای ساخت آجر استفاده کرد این هدف دست‌یافتنی خواهد شد. ما با استفاده از فناوری‌ نانو موفق به حذف سیمانی شدیم که مسئول ۶-۷ درصد از گاز گلخانه‌ای تولید شده در جهان است. پتانسیل‌های کاربردی این ماده جدید ما را شگفت‌زده کرده است.»
شرکت واترشید متریالز در سال ۲۰۱۱ تأسیس شد و هدف آن ارائه فرمولاسیون جدیدی برای حذف سیمان از مصالح ساختمانی بود. مؤسس این شرکت، دیوید ایستون، ۳۵ سال سابقه در حوزه ساختمان دارد.