نانوباتری تلفن همراه با قابلیت شارژ توسط نور خورشید

یک شرکت نوپا در سیلیکون ولی، موفق به ارائه نانوابزاری شده است که می‌تواند برای تأمین انرژی باتر‌ی‌های تلفن همراه استفاده شود. این ابزار به تلفن همراه متصل شده و به صورت دائمی انرژی مورد نیاز آن را تأمین می‌کند.

شرکت جاست پاور (Power Inc JUSE) اعلام کرد که اولین نانوابزار دائمی شارژ خورشیدی برای استفاده در تلفن‌های همراه را تولید کرده است. تام لم مدیرعامل این شرکت می‌گوید: «امروزه مردم بیش از آنچه که باتری‌ها توانایی ذخیره انرژی دارند، از تلفن همراه خود استفاده می‌کنند.» بیشتر مردم فعالیت‌های مهم خود را با تلفن همراه گره زده و گاهی تمام شدن باتری برای آن‌ها مشکل بزرگی ایجاد می‌کند. خالی شدن باتری برای مصرف کنندگان دردسر ساز بوده و گاهی نیز می‌تواند حکم مرگ و زندگی داشته باشد.
لام می‌گوید: «نقش و اهمیت این ابزار در کشورهای توسعه یافته خیلی سریع دیده خواهد شد. اولین مزیت این دستگاه، کاهش استرس تمام شدن باتری در طول روز است. تصور کنید که باتری به اتمام رسیده و شما باید جایی برای شارژ باتری پیدا کنید. در کشورهای در حال توسعه نیز این دستگاه از جایگاه قابل توجهی برخوردار خواهد بود به خصوص در جاهایی که امکان دسترسی به شبکه برق در همه جا فراهم نیست.»
این ابزار از ویژگی‌های زیر برخوردار است:
• پیل خورشیدی که با یک نانوباتری جفت شده است
• اولین کیت شارژ دائمی
• به گونه‌ای طراحی شده که برای استفاده از آن نیاز به آموزش خاصی نباشد
• امکان استفاده در نور کم
این ابزار ماحصل همکاری یک محقق با کارآفرینان دره سیلیکون است. در واقع این محصول ترکیبی از نوآوری و بیست سال تجربه در حوزه فناوری پیل‌های خورشیدی و فناوری نانو است.