عرضه تجاری تلویزیون‌های حاوی نقاط کوانتومی

اولین تلویزیون حاوی نقاط کوانتومی به بازار چین عرضه شده است. این محصول دارای کیفیت رنگ بالاتری نسبت به دیگر تلویزیون‌ها بوده در حالی که قیمت آن کمتر از تلویزیون‌های OLED است.

شرکت تی‌سی‌ال (TCL) در حال عرضه تلویزیون‌هایی با کیفیت رنگ و وضوح بالا به بازار چین است. این تلویزیون‌های ۵۵ اینچی ۴K دارای فناوری نقاط کوانتومی بوده و به زودی بیش از ۲۰۰۰ فروشگاه در سراسر چین به عرضه این محصولات خواهند پرداخت. این تلویزیون‌های جدید اولین محصولات صوتی تصویری تجاری‌ حاوی نقاط کوانتومی هستند. تلویزیون‌های نقاط کوانتومی ۱۰۰ درصد از فناوری NTSC بهره‌مند بوده و عملکرد بسیار بهتری نسبت به فناوری OLED دارند. در تولید این تلویزیون‌ها از فناوری اپتیک شرکت کیو ویژن (QD Vision) استفاده شده است. خلاقیت فناوری مورد استفاده در این تلویزیون‌ها موجب شده تا این محصولات از جمله تلویزیون‌های لوکس و با کیفیت بازار قلمداد شوند.
ای هائو مدیرعامل شرکت تی‌سی‌ال می‌گوید: «این تلویزیون‌ از نقطه نظر فناوری و قیمت شرایط خوبی دارد و بهترین ترکیب رنگ را در اختیار بیننده قرار می‌دهد. این فناوری موجب شده تا کیفیت تصاویر ارائه شده بسیار بالا باشد. پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده این محصولات در بازارهای دیگر کشورها نیز عرضه شود.»
مت مازوچی قائم مقام مدیرعامل شرکت کیو ویژن می‌گوید: «بهبود کیفیت رنگ موجب می‌شود تصاویر پخش شده از تلویزیون بهتر شود. فناوری شرکت کیو ویژن موجب شده تا تمام طیف رنگی مورد نظر در تلویزیون به نمایش در آید در حالی که هزینه آن بسیار کمتر از فناوری OLED است.»
علاوه بر کیفیت تصاویر، بهبودهای نیز در طراحی بدنه تلویزیون، ساماندهی کابل‌ها و سیم‌های مورد استفاده در تلویزیون انجام شده است. طراحی سیم‌کشی به نحوی است که سیم‌ها از دید بیننده پنهان می‌ماند و طراحی بدنه نیز به گونه‌ای است که امکان چرخش ۳۶۰ درجه‌ای در آن وجود دارد.
براساس گزارش سازندگان، این تلویزیون‌ها می‌توانند از سیستم عامل آندروید و لینوکس بهره‌مند شوند. همچنین امکان استفاده از پورت‌های استانداردی نظیر ATV، HbbTV و DRM در این تلویزیون‌ها وجود دارد بنابراین می‌توان از این محصولات در کشورهای مختلف که استانداردهای متفاوتی دارند استفاده کرد.
این تلویزیون‌ها محصول مشترک شرکت تی‌سی‌ال و شرکت کیو ویژن است.