نانوپوشش شفاف با خاصیت ضد یخ‌زدگی

شرکت ان‌ای‌آی (NEI) نانوپوشش جدیدی به بازار عرضه کرده است که می‌تواند فرآیند یخ‌زدگی سطوح را به حداقل برساند. این محصول به صورت محلول بوده و باید روی سطح مورد نظر اسپری شود. از آنجایی که این پوشش شفاف است می‌تواند روی شیشه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت ان‌ای‌آی (NEI) محصول جدیدی موسوم به نانومیت سوپر آی (NANOMYTE® SuperAi) را که یک نانوکامپوزیت ضد یخ‌زدگی است به بازار عرضه کرده است. این محصول کاملاً شفاف بوده و می‌تواند روی شیشه یا زیرلایه‌های مختلف قرار گیرد. با این کار می‌توان یک لایه سخت، متراکم و در عین حال صاف روی زیرلایه‌ها ایجاد کرد. این پوشش موجب می‌شود تا چسبندگی یخ روی شیشه به حداقل برسد در نتیجه مانع از یخ زدگی شیشه شود. این محصول علاوه بر شیشه، روی پلاستیک، فلزات و سرامیک‌ها نیز قابل استفاده است. در برخی موارد لازم است تا یک افزودنی به این محصول اضافه شود تا چسبندگی این پوشش به حداکثر مقدار خود برسد.
NANOMYTE® SuperAi یک محصول تک جزئی است که می‌توان آن را به سادگی با اسپری کردن، غوطه‌وری و قلم‌زنی روی سطوح مختلف اعمال کرد. یخ‌زدگی در برخی حوزه‌ها مشکل‌آفرین است؛ زدایش یخ در برخی موارد نظیر توربین‌ها، کابل‌ها و شیشه خودروها بسیار چالش‌برانگیز است. استفاده از این پوشش علاوه بر ممانعت از یخ‌زدگی، موجب افزایش مقاومت به خوردگی سطوح نیز می‌شود.

این محصول موجب آبگریزی سطح می‌شود که با این کار چسبندگی یخ به حداقل می‌رسد. این پوشش توسط چند کارخانه مختلف مورد آزمایش قرار گرفته است. در یکی از صنایع، میزان یخ‌زدگی کابل‌های آلومینیومی قبل و بعد از اعمال این پوشش مورد بررسی قرار گرفته است. هر دو کابل پوشش‌دار و بدون پوشش به مدت دو ساعت در معرض اسپری آب و دمای بسیار پایین قرار داده شده و میزان تشکیل یخ روی آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج نشان داد که استفاده از این پوشش موجب کاهش ۵۰ درصدی در مقدار یخ تشکیل شده روی سطح شده است. آزمایشی مشابه روی توربین‌های بادی انجام شده است.
برای اعمال این پوشش می‌توان از تفنگ‌های اسپری تجاری فشار پایین (HVLP) استفاده کرد. همچنین با استفاده از قلم یا غلطک می‌توان این پوشش را روی سطح ایجاد کرد. این پوشش در دمای اتاق به سرعت خشک می‌شود و نیاز به گرمادهی ندارد. در صورتی که ۱۰۰ تا ۱۵۰ درجه گرما به این پوشش داده شود، در مدت کمتر از یک ساعت خشک می‌شود. این محصول در بسته‌های مختلف به بازار عرضه شده است.