افزایش کارایی تولید آمونیاک با نانوکاتالیست آهن

نانوکاتالیست آهن شرکت کوانتوم‌اسفیر (QuantumSphere) موفق به دریافت تأیید عملکرد از سوی کارخانه تولید آمونیاک شد. این نانوکاتالیست توانسته کارایی تولید آمونیاک را ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش دهد.

شرکت کوانتوم‌اسفیر (QuantumSphere) امروز اعلام کرد که عملکرد صحیح نانوکاتالیست آهن این شرکت در یک خط تولید آمونیاک در چین تأیید شد. کوانتوم‌اسفیر یکی از شرکت‌های پیشرو در فناوری نانوکاتالیست است که برای افزایش کارایی فرآیندهای صنعتی، نانوکاتالیست تولید می‌کند.
این شرکت از نانوکاتالیست FeNIX برای تولید ۲۳ تن آمونیاک استاندارد در یکی از کارخانه‌های چین استفاده کرده است. در فاز اول، برای تولید ۴۰ هزار تن آمونیاک در سال، استفاده از این نانوکاتالیست موجب افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی محصول شد، بدون این که هیچ اصلاحی روی خط تولید انجام شود. افزایش کارایی کاتالیست که دلیل آن افزایش مساحت سطحی کاتالیست است موجب این نتیجه شده است.
افزایش تنها ۵ درصد کارایی درخط تولید، موجب افزایش چند میلیون دلاری درآمد این شرکت می‌شود. تأیید عملکرد این کاتالیست می‌تواند روی توسعه صنعت آمونیاک در جهان تأثیر شگرفی بگذارد. سالانه نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار آمونیاک تولید می‌شود که ۱ تا ۲ درصد از انرژی جهان صرف این کار می‌شود. بیش از ۸۰ درصد از آمونیاک تولید شده در بخش کشاورزی صرف کودهای شیمیایی می‌شود. چین ۳۰ درصد از بازار تولید آمونیاک دنیا را در اختیار دارد.
کوین مالونی، از مدیران کوانتوم‌اسفیر، می‌گوید: «تأیید عملکرد این نانوکاتالیست از سوی صنعت تولید آمونیاک گام مهمی برای شرکت ما بود. این کار نتیجه همکاری ما با تولیدکنندگان بزرگ این صنعت در چین و اروپا است.»
این نانوکاتالیست موفق شده تا فرآیند صد ساله هابر-بوش را بهبود دهد و سود بیشتری را نصیب تولیدکنندگان این حوزه کند. تولیدکنندگان آمونیاک می‌توانند از این فناوری برای بهبود واکنش‌های خود استفاده کرده و با افزایش نرخ تولید و کاهش دما و فشار، کارایی فرآیند تولید را بهبود دهند.
هابر-بوش روشی است که در آن نیتروژن و هیدروژن در دما و فشار بالا با هم ترکیب شده و آمونیاک تولید می‌شود.