ساخت نانوپوشش ضدلیزر برای شیشه جلو هواپیما

محققان با استفاده از نانوکامپوزت موفق به ساخت پوششی شدند که خلبان هواپیما را در برابر حملات لیزر مصون می‌دارد. این پوشش روی سطح شیشه جلوی هواپیما قرار می‌گیرد.

پژوهشگران دانشگاه لوئیس اخیراً مقاله‌ای منتشر کرده‌اند که در آن جزئیات مربوط به تولید نانوکامپوزیتی برای ساخت هواپیما ارائه شده است. این نانوکامپوزیت می‌تواند هواپیما را از گزند حملات لیزری مصون دارد.
در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۳ انجام گرفته مشخص شد که هر سال ۳۷۵۰ تابش لیزر به شیشه هواپیما برخورد می‌کند که می‌تواند اثرات مخربی روی پرواز داشته باشد. این گروه برای حل این مشکل اقدام به تولید نانوکامپوزیت برای شیشه جلوی هواپیما کردند که می‌تواند برای حل این مشکل مناسب باشد.
آخرین مقاله‌ای که در این حوزه به چاپ رسیده مقاله‌ای با عنوان “Measuring the Effectiveness of Photoresponsive Nanocomposite Coatings on Aircraft Windshields to Mitigate Laser Intensity در نشریه JATE است که به کاربردهای این نانوکامپوزیت در کاهش شدت لیزر به میزان ۳۶ تا ۸۸ درصد می‌پردازد.
این گروه تحقیقاتی برای تولید این نانوکامپوزیت از پوشش فتوسلکتیو (PhotoSelective) استفاده کردند که موجب دید بهتر خلبان در هنگام تابش لیزر می‌شود. این نانوکامپوزیت به صورت آزمایشگاهی مورد ارزیابی قرار گرفته است و قرار است آزمایش میدانی آن نیز در فواصل ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر انجام شود.
حمایت مالی این پروژه توسط مرکز تحقیقاتت سلامت نیروی هوایی آمریکا انجام شده است. این مرکز به دنبال تحقیقات روی حوزه‌های مختلف نظیر درمان مشکلات قلبی، مدیریت زخم، تابش لیزر، دیابت و همچنین یافتن سوخت‌های جایگزین است.
دانشگاه لوئیس از سال ۱۹۳۲ در حوزه نیروی هوایی به جذب دانشجو می‌پردازد. این دانشگاه دانشجویان مختلفی از سراسر جهان برای صنعت هوایی تربیت می‌کند. این دانشگاه که در ایالت ایلینویز قرار دارد یک دانشگاه کاتولیک بوده و برنامه‌های آموزشی مختلفی در مقطع لیسانس و تحصیلات تکمیلی دارد. این دانشگاه که ۶۷۰۰ دانشجو دارد در بخش‌های مختلف ایلینویز شعبه داشته و تعداد دانشجویان آن نیز رو به افزایش است.