آزمایشگاه روی تراشه برای تشخیص بیماری‌های ریوی

سایت NBIC-پژوهشگران برای بررسی بیماری‌های ریوی دستگاهی ساخته‌اند که به وسیله آن می‌توان با ایمنی بالاتر، سهولت بیشتر، سرعت بالاتر و قیمت کمتر، نمونه‌های بزاق فرد بیمار را بررسی کرد و امکان استفاده از درمان‌های مخصوص برای هر بیماری را فراهم آورد.

به گزارش سایت فناوری های همگرا (NBIC) اخیرا محققان موفق به ساخت یک ابزار جدید ارزان قیمت برای تشخیص بیماری‌های ریوی شده‌اند. این دستگاه که نوعی آزمایشگاه روی تراشه محسوب می‌شود، قادر است با استفاده از بزاق دهان، بیماری‌هایی نظیر سل و آسم را تشخیص ‌دهد. تونی جان هوانگ استاد علوم مهندسی و مکانیک در دانشگاه ایالت پنیسیلوانیا در این ارتباط می‌گوید:« برای دستیابی به تشخیص و درمان بهتر برای بیماران ریوی، به جای گرفتن خون از بیمار، ما باید سلول‌های نمونه ریوی را مستقیما بررسی کنیم. برای مثال جهت درمان بیماران مختلف آسمی، داروهای متفاوتی استفاده می‌شود. بنابراین اگر ایمونوفنوتیپ(ایمنی شیمیایی بافت‌های یک سلول- مترجم) آن فرد مشخص شود، می‌توان برای هر بیماری، داروی مخصوص به آن را استفاده کرد.»
filereader.php?p1=main_50b8abef633cea835
روش فعلی بررسی بزاق دارای چندین مشکل می‌باشد. نخست آن که نمونه ممکن است مسری باشد و برای بررسی آن باید از دستگاه‌های مجزا استفاده کرد. به وسیله این ابزار جدید، همه نمونه‌های زیستی در یک بخش یک‌بار مصرف جای داده می‌شوند. مشکل بعدی ابعاد نمونه‌ای است که برای بررسی نیاز است، که غالبا از اندازه‌ای که یک انسان بتواند به آسانی تولید کند، بزرگتر است. روش ارائه‌شده توسط گروه هانگ با نمونه‌ای ۱۰۰ برابر کوچکتر صحتی معادل با آزمایش استانداردرا نتیجه می‌دهد. هم‌چنین بنابر گفته پژوهشگران، استفاده از سیستم‌های موجود دشوار است و نیازمند افراد آموزش‌دیده می‌باشد، در حالی که سیستم فعلی تنها با فشار چند دکمه توسط پرستار و یا حتی خود بیمار قابل‌استفاده است. بعلاوه قسمت یک‌بار مصرف این دستگاه با کمتر از ۱ دلار قابل تولید است.
پو هوانگ یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد گروه و مولف اول مقاله منتشرشده می‌گوید:« با استفاده از این ابزار دیگر نیازی به ارسال نمونه‌ها به آزمایشگاه نیست و نمونه‌ها به سرعت بررسی می‌شوند.»
استیوارت لوین از موسسه ملی قلب، ریه و خون (NHLBI) در این مورد می‌گوید:« ساخت وسیله‌ای که قادر باشد در حین مراقبت از بیمار، نوع التهاب موجود در ریه‌های او را نیز تشخیص دهد؛ موفقیت بزرگی است.»
لوین افزود:« این مسئله به ارائه‌دهندگان مراقبت‌های سلامتی این امکان را می‌دهد که برای هر بیمار مبتلا به آسم درمان مخصوصی را به‌کار بگیرند و در راستای افزایش دقت در پزشکی حرکت کنند.»