ساخت کوچک‌ترین و سریع‌ترین نانوتراشه جهان

سایت NBIC-ریزترین نانوتراشه جهان به ابعاد ۷ نانومتر رونمایی‌ شد. این نانوتراشه می‌تواند سرعت پردازش در تلفن‌های هوشمند و پردازنده‌های داده‌‌های بزرگ را تا دو برابر افزایش دهد.

به گزارش سایت فناوری های همگرا (NBIC) شرکت کامپیوتری آی‌بی‌اِم (IBM) به تازگی خبر تولید نانوتراشه‌ها‌یی با اندازه تنها هفت نانومتر را منتشر کرده‌است. اگر بخواهیم این ابعاد را مقایسه کنیم، می‌توانیم به طول یک رشته دی‌اِن‌اِی (DNA) و قطر یک گلبول قرمز اشاره کنیم که به ترتیب ۲٫۵ و ۷۵۰۰ نانومتر هستند.
شرکت آی‌بی‌اِم در سپتامبر گذشته با امید عملیاتی‌شدن این نوع تراشه‌های در ۲ سال آینده، مبلغ ۳ میلیارد دلار برای ارتقای نسل جدید نانوفناوری هزینه کرد.
فناوری تراشه‌های هفت نانو‌متری و سرعت پردازش پیشرفته آن‌ها از منظر کارشناسان صنعت، برای فائق آمدن بر تقاضای رو به افزایش محاسبات ابری (cloud computing) و سایر فناوری‌های نوظهور ضروری است. اندازه استاندارد فعلی نانو‌تراشه‌ها که در میکروپردازنده‌ها به کار می‌رود، ۱۴ نانومتر است.
طبق گزارشات آخرین ورژن لپ‌تاپ مک‌بوک اپل (Apple’s MacBook laptop)، فناوری ۱۴ نانومتری را به کار می‌برد و آیفون۶ نیز از تراشه ۲۰ نانومتری استفاده می‌کند.
این دستاورد جدید شرکت IBM از اصول قانون مور (principle of Moore’s Law) پیروی می‌کند. این قانون نخستین‌بار توسط گوردون مور ، یکی از موسسان اینتل (Intel)، در سال ۱۹۶۵ مطرح گردید. طبق آن، در هر دو سال قدرت محاسبات دو برابر می‌شود، به عبارت دیگر طبق قانون مور، با گذشت دو سال، اندازه تراشه‌های سیلیکونی به نصف اندازه خود می‌رسند. این قانون  پیشرفت‌های فناورانه نیم قرن گذشته را هدایت کرده است.
اولین تراشه ۱۴ نانومتری در سال ۲۰۱۴ در معرض عموم قرار گرفت. در نتیجه با رسیدن اندازه این تراشه در سال ۲۰۱۵ به ۷ نانومتر، می‌توان پایداری قانون مور را مشاهده نمود.
برای رسیدن به این پیشرفت، تیم محققین از چندین فناوری نوین بهره بردند. به عنوان مثال می‌توان از چاپ جدید تراشه‌ها، با نام لیتوگرافی با اشعه ماورابنفش (Extreme Ultraviolet Lithography) یا به اختصار اِی‌یووی نام برد. این فناوری از امواج فرابنفش با طول موج تنها ۱۳٫۵ نانومتر بهره می‌برد. همچنین آن‌ها از ماده سیلیسیم-ژرمانیوم (نسبت به سیلیسیم خالص) در بخش‌های مشخصی از تراشه استفاده کردند.
یکی از بزرگ‌ترین رقیبان آی‌بی‌اِم، اینتل می‌باشد که در تلاش است به فناوری نسل بعدی تراشه‌ها دست یابد. آن‌ها هم‌اکنون برای رسیدن به پردازنده ۱۰ نانومتری تلاش می‌کنند. یکی دیگر از رقبا، شرکت تولید نیمه‌هادی تایوان (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) است که هم‌اکنون تراشه‌های اپل را تامین می‌کند. آن‌ها نیز تاکنون نتوانسته‌اند به فناوری ۷ نانومتری دست یابند.
گام بعدی در فناوری نانوتراشه‌ها، تراشه‌هایی با اندازه ۵ نانومتر است. اگرچه احتمال رسیدن به چنین چیزی، با روش‌ها و مواد جدید هنوز مشخص نشده‌است.