ساخت نمایشگر قابل پوشیدن با ترکیب پلیمر و فلز

محققان موفق به ترکیب قطعات الکترونیکی با الیاف منسوجات شده و در نهایت نمایشگر انعطاف‌پذیری تولید کردند که می‌توان آن را کشید. این نمایشگر برای ساخت ادوات تشخیص سلامت قابل پوشیدن ضروری است.

محققان بلژیکی موسسه imec با همکاری چند مرکز تحقیقات مختلف موفق به ساخت اولین ترانزیستور لایه‌نازک انعطاف‌پذیر شدند که می‌تواند برای ساخت نمایشگر روی منسوجات مورد استفاده قرار گیرد. این دستاورد محققان مسیر تولید نمایشگرهای قابل پوشیدن را هموار می‌کند.
ادوات قابل پوشیدن نظیر نمایشگرهای رصد سلامت امروزه تبدیل به ابزارهای رایج در زندگی مردم شده است. در حال حاضر این ادوات به صورت جداگانه ساخته شده و مردم برای استفاده از ان باید آن را به بدن خود متصل کنند. محققان به دنبال ادغام این فناوری‌ها با منسوجات بوده تا در نهایت البسه‌ای با قابلیت رصد سلامتی ساخته شود. در صورت ساخته شدن چنین منسوجات مردم رغبت زیادی به استفاده از آنها پیدا خواهند کرد و در نهایت کیفیت زندگی افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند. اولین گام برای ساخت چنین ابزارهایی، تولید نمایشگرهای انعطاف‌پذیر است.
ادزگر اسمیت از محققان این پروژه می‌گوید: «ادوات قابل پوشیدن می‌تواند وضعیت سلامت فرد را به صورت دائمی رصد کند. برای ساخت چنین ابزاری ما از یک فناوری پتنت شده توسط imec استفاده کردیم. در این فناوری روشی برای ادغام قطعات الکترونیکی با الیاف منسوجات ارائه شده است.»
این نمایشگر کاملا انعطاف‌پذیر بوده و می‌توان آن را کشید. برای ساخت این نمایشگر از زیرلایه پلی‌ایمید استفاده که درون یک ساختار لاستیکی کپسوله شده است. تمام مواد و روش‌های مورد استفاده در این پروژه برای صنایع شناخته شده بوده و آنها می‌توانند از این مواد و روش‌ها برای تولید صنعتی این نمایشگرها استفاده کنند.
مرکز هالست یکی از گروه‌هایی است که در این پروژه مشارکت دارد. این مرکز پیش از این نمایشگرهای انعطاف‌پذیری را ساخته بود که مورد توجه انجمن تولیدکنندگان نمایشگر در امریکا قرار گرفته بود. از این رو در این پروژه نسل جدیدی از این نمایشگرها عرضه شد.
این نمایشگر حاوی LEDهای بسیار کوچکی است که روی سطح اکسید روی/گالیم/ایندیم قرار گرفته است و در آن از دو ترانزیستور و یک خازن استفاده شده است.