ساخت مدار منطقی کوانتومی برای تولید رایانه‌های کوانتومی

محققان موفق به برداشتن گامی عملی برای تولید رایانه‌های کوانتومی شدند. برای این کار پژوهشگران اقدام به ساخت قطعه رایانه‌ای برای انجام محاسبات با استفاده از فناوری کوانتومی شدند. این کار با استفاده از ابزارهای رایج در صنعت رایانه‌ انجام شده است.

یک گروه تحقیقاتی در استرالیا موفق به ساخت گیت منطقی کوانتومی روی سیلیکون شوند. با این کار مسیر توسعه رایانه‌های کوانتومی سیلیکونی هموار می‌شود. نتایج ای پژوهش در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature منتشر شده است.
آندرو زوراک از محققان دانشگاه نیوثوت‌ولز می‌گوید: «ما موفق به ساخت واحدهای تشکیل دهنده رایانه‌های کوانتومی شدیم. در این مسیر ما از فناوری و ادوات رایج در ساخت رایانه‌های معمولی بهره گرفتیم بنابراین این امکان تولید انبوه این نوع پردازشگرهای نسل جدید قابل انجام است. با این دستاورد جدید، رویای ساخت رایانه‌های کوانتومی به واقعیت نزدیکتر می‌شود چرا که برای تولید این نوع رایانه‌ها از فناوری رایج صنعت تولید رایانه‌ استفاده خواهد شد.»
در رایانه‌های رایج، اطلاعات به صورت بیت‌های دوتایی پردازش می‌شوند به این شکل که اطلاعات به صورت صفر و یک هستند. در حالی که بیت‌های کوانتومی موسوم به کیوبیت، می‌توانند همزمان هر دو حالت را داشته باشند که به آن سوپرپوزیشن گفته می‌شود. چنین ویژگی موجب می‌شود تا امکان انجام چند کار به صورت موازی فراهم باشد.
زوراک می‌گوید: «اگر رایانه‌های کوانتومی تولید شوند آنگاه لازم است که محاسبات یک و دو کیوبیتی فراهم شود»
تا کنون امکان تعامل میان دو کیوبیت به صورت همزمان وجود نداشته باشد، اما این گروه تحقیقاتی موفق شدند برای اولین بار چنین کاری را انجام دهند. مارک هافمن از محققان این پروژه می‌گوید: «برخلاف توجه ویژه‌ای که روی محاسبات کوانتومی وجود دارد اما انجام فیزیکی و آزمایشگاهی چنین محاسباتی در عمل با مشکل مواجه است. این دستاورد جدید موجب شده است تا این چالش رفع شود. با این یافته اخیر می‌توان گفت محاسبات کوانتومی از دایره تئوری خارج شده و وارد فضای عملی شده است.»
کلید موفقیت این پروژه در آنجا است که ترانزیستورها به گونه بازطراحی شده‌اند که بتوانند پردازش کیوبیت‌ها را انجام دهند. این دستاور محققان به صورت پتنتی به ثبت رسیده است.