افزودن نانوذرات الماس و آنتی‌بیوتیک به مواد پرکننده دندان

محققان با ترکیب نانوذرات الماس با مواد پرکننده فعلی دندانپزشکی و همچنین افزودن چند آنتی‌بیوتیک به آن موفق به ارائه ماده‌ای مقاومتر برای ترمیم کانال دندان شدند. این ماده نسبت به عفونت مجدد مقاومت بیشتری دارد.

طلا، نقره و مواد مورد استفاده در ظروف چینی از جمله پرکاربردترین مواد مورد استفاده در دندانپزشکی است که می‌توان با استفاده از آنها دندان‌ها را ترمیم کرد. محققان اخیرا موفق به ساخت نانوذرات الماس شدند که قادر است ریشه دندان را درمان کند. این نانوذرات الماس می‌تواند مانع از عفونت‌های آتی در دندان شود.
میلیون‌ها نفر در سراسر جهان دچار مشکل کانال‌های دندانی هستند، کانال‌های دندانی به بخش نرم میانی دندان گفته می‌شود که در حال حاضر موادی برای ترمیم این کانال‌ها در بازار وجود دارد. در برخی موارد دندان بیمار بعد از ترمیم دوباره دچار عفونت می‌شود که برای مقابله با این مشکل، محققان به دنبال مواد پرکننده‌ای هستند که حاوی نانوذرات الماس باشد. این نانوذرات به‌گونه‌ای مهندسی شده‌اند که آنتی‌باکتریال بوده و در برابر عفونت مقاوم هستند. این گروه تحقیقاتی به دنبال ساخت مواد پرکننده تجاری با این نانوذرات الماس هستند.
محققان این پروژه اقدام به ترکیب نانوذرات الماس، آموکسی‌سیلین و مواد پرکننده فعلی کردند تا در نهایت ماده‌ای جدید تولید کنند. نتایج آزمون‌های اولیه نشان می‌دهد که این ماده جدید بسیار قوی‌تر از پرکننده‌های قبلی بوده و برای از بین بردن برخی باکتری‌های رایج در عفونت‌های دندانی مناسب‌تر است. این گروه تحقیقاتی در حال مطالعه بیشتر روی این ماده هستند تا ببینند که آیا این ماده می‌تواند وارد مراحل آزمون بالینی شود.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه ACS منتشر شده و حمایت مالی آن توسط بنیاد ملی علم انجام شده‌است.