موفقیت استفاده از نانوذرات برچسب‌دار بر درمان جراحات مغز موش‌ها

محققان با استفاده از نانوذرات مغناطیسی برچسب‌دار موفق به رهاسازی سلول‌های بنیادی در بخش جراحت دیده مغز شدند. با این کار مسیر درمان آسیب‌ها و جراحات وارده بر مغز و دیگر بخش‌های سیستم عصبی تسهیل می‌شود.

درمان زخم‌ها و جراحت‌های مغزی (TBI) با استفاده از سلول‌های بنیادی یکی از موضوعات مهم در تحقیقات پزشکی است. تزریق مستقیم سلول‌های بنیادی به سیستم عصبی مرکزی دارای اشکالات جدی است.
اخیرا محققان دانشگاه مریلند موفق به تزریق مستقیم سلول‌های بنیادی عصبی انسان به درون محل زخم شدند. برای این کار، پژوهشگران از نانوذرات پارامغناطیس اکسید آهن برچسب‌دار استفاده کردند. این گروه برای هدایت این نانوذرات به محل مورد نظر، از میدان مغناطیسی استفاده کردند. محققان این روش را روی موش‌های دارای جراحت مغزی استفاده کردند و دریافتند که میدان مغناطیسی قادر است بدون اثرگذاری روی نانوذرات، آنها را به سوی سایت هدف هدایت کند.
نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای با عنوان Cell-based therapy in TBI: Magnetic retention of neural stem cells in vivo در نشریه Cell Transplanation منتشر شده‌است.
پاول یاروسکی از محققان این پروژه می‌گوید: « هدف‌گیری سلول‌ها با استفاده از مغناطیس، روشی ایده‌آل برای درمان با سلول است. میدان مغناطیسی اعمال شده خارجی و گرادیان میدان می‌تواند برای هدایت سلول‌ها به محل زخم استفاده شود. این کار با استفاده از دستگاه MRI قابل انجام است. نانوذرات پارامغناطیس اکسید آهن می‌تواند به راحتی به تصویرکشیده شود و در نتیجه، درصورت رسیدن به محل زخم آنها را مشاهده کرد. هدف از این پروژه نه تنها هدایت ذرات به سایت زخم بلکه افزایش وارد شدن این سلول‌ها به مغز است که در نهایت موجب تسریع بهبود جراحت می‌شود.
این گروه تحقیقاتی نشان دادند که اعمال میدان مغناطیسی روی سلامت سلول‌های سالم، تکثیر آنها و تخصص شدن این سلول‌ها اثر منفی ندارد. پژوهشگران معتقداند که این روش پتانسیل بالایی در رهاسازی سلول‌ها در مغز و بخش‌های آسیب دیده سیستم عصبی دارد.
درصورت موفقیت این روش روی موش‌ها می‌توان از این روش برای دیگر حیوانات نیز استفاده کرد. در حال حاضر محققان از نتایج این پروژه رضایت داشته و معتقداند که نانوذرات برچسب‌دار را می‌توان در آینده نزدیک برای درمان‌های بالینی استفاده کرد.
هر چند نتایج این پروژه تاکنون مثبت بوده اما ابهامات و سوالات متعددی در این میان وجود دارد که باید با تحقیقات بیشتر به آنها پاسخ داد.