موفقیت آزمون بالینی نانوداروی ضدسرطان سر و گردن

شرکت نانوبیوتکس (NANOBIOTIX) اعلام کرد که نتایج اولیه آزمون‌های بالینی روی نانوداروی ضد سرطان سر و گردن این شرکت موفقیت آمیز بوده است. در این آزمون‌ها، ایمنی و اثربخشی دارو تایید شده است. هدف اصلی محققان از این آزمون‌ها، اطمینان از ایمن بودن داروی NBTXR3

نانوبیوتکس (NANOBIOTIX) یکی از شرکت‌های نانوپزشکی است که روی روش‌های نوین درمان سرطان با استفاده از نانوداروها فعالیت دارد. نانوبیوتکس اعلام کرد که نتایج اولیه داروی ضد سرطان گردن موسوم به NBTXR3 موفقیت‌آمیز بوده است. این دارو آزمون‌های اول و دوم بالینی را با موفقیت پشت‌سر گذاشته است.
نتایج میان مدت درمانی این دارو نشان می‌دهد که این دارو برای بیماران بی‌خطر است. با مطمئن شدن از نتایج ایمنی دارو می‌توان دایره داوطلبین استفاده از این دارو را افزایش داد و برای بیمارانی که از شیمی‌درمانی و رادیودرمان استفاده کرده‌اند نیز برای تست این دارو بهره برد. محققان این دارو معتقداند که امکان استفاده از این راهبرد برای درمان تومورهای مختلف وجود دارد.
افراد زیادی در غرب از سرطان گردن و سر رنج می‌برند که این تومور درون حفره دهانی ایجاد می‌شود. درون دهان سه حفره مختلف وجود دارد که حفره عقبی به دو حفره بالا و پایینی متصل است. حفره عقبی محل ایده‌الی برای رشد تومورهای سر و گردن است. این حفره نقش مهمی در تنفس، صحبت و بلعیدن ایفا می‌کند. سرطان دهان می‌تواند مسیر حرکت هوا را مسدود کرده و همچنین روی اعصاب و عضلات سر تاثیر منفی بگذارد.
هدف اصلی محققان از این آزمون‌ها، اطمینان از ایمن بودن داروی NBTXR3 است. هدف دیگر آنها ارزیابی نرخ پاسخ تومور به دارو با استفاده از تصویربرداری MRI است.
نتایج تست‌های میان مدت نشان می‌دهد که حجم تومور در اثر تزریق دارو کاهش یافته و هیچ نشت دارو به بافت‌های سالم دیده نمی‌شود. در نتیجه محققان این دارو قصد دارند تا فاز جدید آزمون بالینی این دارو را نیز انجام دهند. در این آزمون اخیر محققان از بیمارانی که از ترکیب رادیودرمان و سیس‌پلاتین (نوعی داروی شیمی درمانی-مترجم) استفاده کرده‌اند به عنوان مرجع درمان سرطان گردن و سر استفاده کردند.