ابزاری ارزان و ساده برای جابه‌جایی و الگودهی سلول‌ها

محققان ابزاری برای جابه‌جایی سلول‌ها ساختند. این دستگاه با استفاده از صوت می‌تواند سلول‌ها و حتی اجسام نانومقیاس را جابه‌جا کند. از این دستگاه می‌توان برای الگودهی به چیدمان سلول‌ها نیز استفاده کرد.

اخیرا محققان موفق به ساخت یک دستگاه میکروسیالی با قابلیت استفاده مجدد شده اند که با استفاده از آن می‌توان سلول‌ها و دیگر اجسام نانومقیاس را دستکاری کرد. این ابزار برای استفاده در بخش تشخیص پزشکی مناسب بوده و می‌توان فرایند شناسایی بیمار‌ی‌ها را ارزان‌تر و ساده‌تر از روش‌های معمول انجام داد. پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا یافته‌های خود در این پروژه را در قالب پتنتی به ثبت رسانده‌اند.
این دستگاه براساس لرزش صوتی ملایم کار می‌کند در واقع از انرژی صوتی برای جابه‌جا کردن اجسام استفاده می‌کند. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Lab on Chip منتشر شده است.
هانگ از محققان این پروژه می‌گوید: «ما معتقدیم که این نبرک صوتی می‌تواند برای تشخیص و حتی درمان بیماری مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه ما به خوبی کار می‌کند تنها مشکل آن این است که بعد از یک بار استفاده باید آن را دور انداخت. اخیرا ما روشی یافته‌ایم که با استفاده از آن می‌توان هزینه تولید را کاهش داد. با این کار، ابزار صوتی ما یکبار مصرف خواهد بود و در عین حال هزینه تولید آن بسیار کم خواهد شد.»
پژوهشگران این پروژه معتقداند که با این روش می‌توان ابزاری به قیمت ۲۵ سنت ساخت. البته با اندکی بهبود و تغییر در روش تولید می‌توان این ابزار را از حالت یک بارمصرف به حالت استفاده دائمی تبدیل کرد در حالی که هزینه آن از ۲۵ سنت به چند دلار افزایش می‌یابد.
در ابزارهای صوتی که پیش از این ساخته شده بود، امواج فراصوت مستقیم به سیال برخورد می‌کنند. این ابزار جدید دارای یک لایه واسط بوده اما با این حال نیروی فراصوت اعمال شده به سیال به قدری قوی است که قادر به جدا کردن و دستکاری سلول‌ها و حتی الگودهی این سلول‌ها است. این الگودهی به سلول‌ها در مطالعه مخابرات سلولی و ساخت دارو اهمیت بالایی دارد.