بهبود کیفیت نمونه استاندارد طیف‌سنجی مرئی و فرابنفش

یک شرکت تولیدکننده نمونه استاندارد برای دستگاه‌های طیف‌سنجی، نمونه‌ای ساخته است که برای کالیبراسیون محدوده‌های مرئی و فرابنفش مناسب است. این نمونه دارای نانوپوششی است که موجب افزایش دوام و پایداری نمونه می‌شود.

وجود اطمینان از صحت و دقت نتایج به‌دست آمده از طریق طیف‌سنجی یکی از دغدغه‌های محققان است. فایرالای‌سای (FireflySci) فیلتر جدیدی ساخته است که می‌تواند نتایج کالیبره ارائه دهد، این فیلتر از جنس دیدیمیوم است.
فایرالای‌سای یک شرکت بسیار مهم در حوزه کالیبراسیون طیف‌سنجی است. این شرکت به آزمایشگاه‌ها کمک می‌کند تا هزاران دلار در حوزه استانداردهای کالیبراسیون صرفه‌جویی کنند. این شرکت موفق به ارائه فناوری جدیدی شده که قادر است به آزمایشگاه‌ها در کالیبراسیون بهتر تجهیزات خود کمک کند.
این محصول جدید یک ماده استاندارد کالیبراسیون حالت جامد است که فیلتر دیدیمیوم WAV-7 نامگذاری شده‌است. این فیلتر از جنس شیشه دیدیمیوم با کیفیت بالاست که روی آن پوشش ویژه‌ای قرار داده شده‌است. این پوشش که یک لایه نانومقیاس است، موجب می‌شود تا نیاز به کالیبراسیون مجدد نمونه استاندارد نباشد. این که بتوان با استفاده از یک نانوپوشش نمونه کالیبراسیون را برای همیشه استاندارد نگه داشت از نقطه نظر اقتصادی اهمیت زیادی دارد. سالانه آزمایشگاه‌ها مقادیر زیادی خرج نمونه‌های استاندارد می‌کنند.
این فیلتر برای آزمایش دقت طول موج ساخته شده‌است. محدوده اسکن با دقت بالا بین ۳۲۹ تا ۸۷۵ نانومتر است که بیشتر محدوده فرابنفش و تمام طیف نور مرئی را پوشش می‌دهد.
از این فیلتر می‌توان برای آزمودن دقت فتومتریک فرابنفش استفاده کرد. این فیلتر دارای ۵ نقطه فتومتریک ارزشمند در محدوده فرابنفش است که در طول موج‌های ۲۷۰، ۲۸۰، ۳۰۰ و ۳۴۰ نانومتر است. این نقاط برای محققانی که در محدوده فرابنفش کار می‌کنند ارزشمند است؛ چرا که بدون نیاز به فیلترهای فلز روی کوارتز که بسیار گرانقیمت است می‌توانند دستگاه خود را در این طیف کالیبره کنند.
فیلتر Wav-7 توسط مؤسسه ملی فناوری و استاندارد قابل ردیابی است. این فیلترها قبل از عرضه تجاری به بازار، توسط چند شرکت مختلف بررسی شده و نتایج آن به سازنده بازخورد داده شده‌است.
در حال حاضر، این فیلترهای جدید برای خرید به بازار عرضه شده‌است.