سمینار و نشست تخصصی کاربردهای نانو در صنعت آب و فاضلاب در استان سمنان

در چهارمین هفته استانی فناوری نانو به میزبانی استان سمنان، سمینار و نشست تخصصی آشنایی با فرصت‌های فنی و اقتصادی به کارگیری فناوری نانو در حوزه آب و فاضلاب با حضور مدیران و کارشناسان حوزه آب سمنان در تاریخ ۱۵ اسفندماه ۹۴ در آب منطقه‌ای سمنان برگزار شد.

در این نشست با حضور کارشناسان و مدیران فنی و اجرایی به مباحث کاربرد فناوری نانو پرداخته شد. از جمله این مباحث می‌توان به فناوری‌های غشایی در تصفیه آب و پساب ( غشاء سرامیکی، غشاء پلیمری، غشاء نانوالیاف، غشاء اسمز معکوس و مستقیم اصلاح شده با نانو مواد، سیستم‌های الکترودیالیز)، استفاده از فناوری نانو جهت کاهش خوردگی، فولینگ، افزایش استحکام و آب بندی سطوح و تاسیسات انتقال آب، سیستم‌ها و نانو‌حسگرهای پایش کنترل کیفیت آب و دیگر روش‌های تصفیه آب مثل یون‌زدای خازنی، نانو کاویتاسیون و پلاسما اشاره کرد.
 
همچنین در این نشست آخرین دستاوردهای فناوری نانو در صنعت آب و فاضلاب جهت آشانایی بیشتر متخصصان این حوزه معرفی شدند که قابلیت‌های محصولات فناوران و صنعتگران داخلی، مورد توجه مدیران و کارشناسان واقع گردید. علاوه بر سمینار فوق، گزارش‌هایی جهت آشنایی بیشتر صنعت‌گران و فعالان حوزه صنعت آب و فاضلاب با فناوری نانو و کاربردهای آن در این حوزه بین مخاطبین نشست توزیع گردید که لیست آن در ادامه مشاهده می‌گردد:

۱. تصفیه آب با استفاده از غشاء پلیمری نانوفیلتراسیون
۲. میکرو/ نانوحباب در صنعت آب و فاضلاب
۳. کاربرد فناوری نانو در تصفیه آب
۴. آشنایی با ستاد ویژه توسعه فناوری نانو
۵. ماهنامه نانو

در این سمینار ۷۷ نفر از مدیران و کارشناسان آب و فاضلاب شهری، آب منطقه‌ای سمنان، آب و فاضلاب روستایی، جهاد کشاورزی استان حضور داشتند. توزیع سازمانی حاضرین در جلسه در زیر مشاهده می‌شود:
 

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

در این نشست نزدیک به ۲۸ درصد را مدیران اجرایی در سازمان‌ها و ۶۲ درصد شامل کارشناسان و متخصصان این حوزه بود و ۵ درصد آن را پیمانکاران حوزه آب و فاضلاب تشکیل می‌دادند.