الکترونیک زیستی، ۵ فناوری اعجاب‌انگیز

توسعه فناوری‌هایی نظیر الکترونیک، نانو و زیست‌شناسی می‌تواند منجر به تولید ادوات جدید و جالبی شود. در اینجا ۵ فناوری اعجاب‌انگیز را که به زودی می‌توانند روی پوست یا درون بدن به کار روند، معرفی می‌کنیم.

با توسعه قطعات الکترونیکی هوشمند، کوچک و انعطاف‌پذیر، دانشمندان می‌توانند ابزارهای پزشکی جدیدی طراحی کنند که روی بدن یا حتی به عنوان قطعات کاشتنی درون بدن مورد استفاده قرار بگیرند. بنابر گفته محققان، این ابزارهای انعطاف‌پذیر و کشسان موجب ایجاد حس خارش و یا کشیدگی روی پوست نمی‌شوند، زیرا برای همین منظور طراحی شده‌اند.
نانشو لو، استادیار مهندسی هوافضا و مکانیک در دانشگاه تگزاس در اوستین، می‌گوید: « ما می‌خواهیم مشکل عدم تطابق میان قطعات الکترونیکی انعطاف‌ناپذیر مبتنی بر ویفر و ساختار نرم و پویای بدن را حل کنیم.» تحقیقات لو بر بیوالکترونیک کشسان متمرکز بوده است. وی و همکارانش روش سریع‌تری برای تولید چسب‌های پوستی الکترونیکی به نام الکترونیک اپیدرمی ابداع کرده‌اند که زمان اجرای یک فرایند چند روزه را تا ۲۰ دقیقه کاهش می‌دهد. او درباره بیوالکترونیک مهندسی‌شده‌ای صحبت می‌کند که هوشمند و انعطاف‌پذیر بوده و می‌تواند با بافت بدن یکی شود. در اینجا ۵ فناوری اعجاب‌انگیز را که به زودی می‌توانند روی پوست یا درون بدن به کار روند، معرفی می‌کنیم:
خالکوبی‌های هوشمند موقت
لو می‌گود: «وقتی این قطعات الکترونیکی را روی پوست خود قرار می‌دهید، انگار بخشی از بدن شماست. شما آن را احساس نخواهید کرد، اما همچنین در حال کار هستند». این ایده اصلی خالکوبی‌های موقت است. این خالکوبی‌ها که به مهرهای زیستی نیز معروفند، از مدارهای انعطاف‌پذیری ساخته می‌شوند که انرژی خود را به صورت بی‌سیم دریافت کرده و کشسانی آن‌ها همانند پوست است. از این خالکوبی‌های موقت می‌توان در کاربردهای مختلفی همچون پایش وضعیت بدن استفاده کرد.
حسگرهای زیست شیمیایی پوستی
دومین فناوری، یک حسگر زیست‌‌شیمیایی است که روی پوست سوار شده و می‌تواند عرق بدن را آنالیز کند. داده‌های حاصل از آنالیز به صورت بی‌سیم به تلفن همراه هوشمند ارسال می‌شوند. این حسگرها توسط پروفسور جوزف وانگ از دانشگاه کالیفرنیا طراحی شده‌اند.
دارورسانی توسط نانومواد
دکتر کی دائی هیونگ کیم، استادیار مهندسی شیمیایی و زیستی در دانشگاه ملی سئول، به همراه همکارانش از فناوری نانو در تولید نسل جدیدی از سامانه‌های زیست‌پزشکی استفاده می‌کند. نتایج کار این گروه در آینده می‌تواند در طراحی قطعات الکترونیکی مورد استفاده در دارورسانی و مهندسی بافت به کار رود. لو می‌گوید: «آن‌ها یک حافظه کشسان ساخته‌اند که می‌تواند داده‌ها را روی یک تاتو ذخیره کند».
پایشگرهای تزریقی مغز
با وجودی که فناوری قطعات کاشتنی برای پایش بیماران صرعی یا دچار آسیب مغزی وجود دارد، لو اشاره می‌کند که این ابزارها تیز و انعطاف‌ناپذیر هستند که این ویژگی استفاده بلند مدت از آن‌ها را با چالش مواجه می‌سازد.
ابزارهای کاشتنی بلندمدت
گروهی از محققان سوئیسی یک قطعه کاشتنی جدید برای درمان آسیب‌های نخاعی تولید کرده‌اند. این ابزار به نام e-Dura درست زیر غشای محافظ نخاع به نام ماده dura قرار داده شده و از آنجا محرک‌های شیمیایی و الکتریکی مورد نیاز را در طول فرایند درمان ایجاد می‌کند.