کمک به تولید داخلی یک ماده‌ی پرکاربرد در صنعت پتروشیمی با تولید نانوکاتالیست ایرانی

شرکت پدیده شیمی جم با بهره‌گیری از فناوری نانو موفق شده است یکی از مواد پرکاربرد در صنعت پتروشیمی را به تولید داخلی برساند. این شرکت، با سنتز یک نانوکاتالیست جدید به این مهم دست یافته است. کسب دانش تولید این کاتالیست در مقیاس آزمایشگاهی در آینده‌ای نه‌چند

کاتالیست افزایش دهنده سرعت واکنش است. انجام بسیاری از واکنش‌های شیمیایی در بسیاری از صنایع بدون استفاده از کاتالیست کند و زمان‌بر است. ازاین‌رو، تولید بسیاری از فرآورده‌های شیمیایی بدون استفاده از کاتالیست مقرون‌به‌صرفه نیست. برخی از کاتالیست‌ها از ترکیبات گران‌قیمت ساخته می‌شوند که این امر نیز می‌تواند یکی از موانع تولید به‌صرفه‌ی برخی محصولات پتروشیمی باشد.
به گفته‌ی دکتر رامین مصطفی لو، کارشناس تحقیق و توسعه‌ی شرکت پدیده شیمی جم، این شرکت به‌منظور کمک به تولید داخلی ترکیب شیمیایی DPR که یک ماده پرکاربرد در صنعت پتروشیمی و تولید لاستیک است، یک نانوکاتالیست قابل بازیافت تولید کرده است.
وی با اشاره به میزان مصرف سالیانه‌ی ماده‌ی فعال سطحی DPR در صنعت و میزان خروج ارز ناشی از واردات این ماده گفت: «میزان مصرف این ماده در داخل کشور در حدود ۲۵۰۰ تن در سال است که تمامی آن وارداتی بوده و منجر به خروج سالیانه حداقل ۸ میلیون دلار ارز از کشور می‌شود.»
وی ادامه داد: « با تولید صنعتی نانوکاتالیست پالادیوم تثبیت‌شده بر روی سطح کربن فعال در آینده‌ای نزدیک گام بزرگی در مسیر تولید داخلی ماده‌ی DPR برداشته خواهد شد. استفاده از این نانوکاتالیست منجر به کاهش هزینه‌ی تولید DPR در مقایسه با نمونه‌ی خارجی خواهد شد. به‌علاوه، زمان انجام فرآیند تولید DPR از ۶ ساعت به ۲ ساعت تقلیل می‌یابد.»
این محصول در اسفند ماه ۱۳۹۴ موفق به دریافت گواهینامه آزمایشی نانومقیاس از ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو گردیده است.
دکتر مصطفی لو در پایان ظرفیت مورد انتظار تولید این نانوکاتالیست را میزان ۷۰۰۰ تن در سال عنوان کرد و افزود: «کاتالیست نانوذرات پالادیوم تثبیت‌شده بر روی کربن فعال با توجه به ویژگی‌های کاتالیزوری منحصربه‌فرد پالادیم، علاوه بر صنعت پتروشیمی، می‌تواند در صنایع دیگری نظیر داروسازی و صنایع شوینده مورد استفاده قرار ‌گیرد.»