خاک هوشمند، محصول پروژه سه ماهه دانشجویی

یک دانشجوی کانادایی در قالب برنامه آموزشی سه ماهه، موفق به تولید نانومحصول شده‌است. این محصول یک نوع نانوذرات جاذب است که در گلدان قرار گرفته و می‌تواند آب و غذای مورد نیاز گیاه را به آرامی رها کند. دولت کانادا ۶۰ هزار دلار حمایت مالی برای توسعه این محصول

آب دادن به گل‌ها نیاز به برنامه و زمان‌بندی خاصی دارد که اگر رعایت نشود، ممکن است یا گیاه دچار کم آبی شود یا از آبیاری زیاد دچار مشکل شود.
محصول جدیدی در دانشگاه واترلو ساخته شده که می‌تواند به این موضوع کمک کند. محققان این پروژه با استفاده از فناوری‌ نانو محصولی ساختند که قادر است آب را ذخیره کرده و گیاه را در مدت زمانی که آب به گلدان نرسد، سیراب کند.
سونیا واچ این محصول را که LeafGenius نام دارد، در مدت یک دوره سه ماهه کلاس فناوری‌ نانو ساخته است. زمانی که نام فناوری‌ نانو می‌آید مردم به جنبه‌های فناورانه و صنعتی آن می‌اندیشند، اما واچ ماده‌ای ساخته که زیست تخریب‌پذیر بوده و می‌تواند روی خاک قرار گیرد.
واچ می‌گوید: «زمانی که شما به گلدان آب می‌دهید، آب جذب این ماده شده و موجب تورم آن می‌شود. بعد به مرور این آب از داخل ماده رها شده و توسط گیاه استفاده می‌شود. زمانی که دوباره به گلدان آب دهید، این ماده آب مازاد را جذب می‌کند. بنابراین با استفاده از این فناوری نیاز نیست شما به‌طور دائم به گیاه آب دهید.»
در LeafGeniun از نانوذرات استفاده شده‌است. این نانوذرات دارای حفره‌هایی هستند که می‌توانند علاوه بر آب، غذای گیاه را نیز با خود حمل کنند. می‌توان این نانوذرات را با کود و مواد غذایی پر کرده و بعد آن را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داد. از آنجایی که رهاسازی آب و غذا از این ساختار به آرامی انجام می‌شود، اثربخشی آن نیز بیشتر است.
واچ این محصول را مورد استفاده قرار داد، با این که تجربه‌ای از باغبانی نداشت؛ نتیجه به دست آمده رضایت‌بخش بود. او می‌گوید: «بسیاری از مردم تجربه و مهارت باغبانی ندارند، من نیز ندارم. این محصول برای آنها بسیار مناسب است.»
این فناوری به مردم کمک می‌کند تا گیاهان را در داخل یا خارج از منزل به خوبی نگهداری کنند. واچ برای این دستاورد خود موفق به دریافت حمایت مالی ۶۰ هزار دلاری شده‌است و برنامه توسعه و تولید این محصول در انکوباتری وابسته به دانشگاه در حال پیگیری است.