نانوواکسنی برای مقابله با برونشیت طیور

محققان موفق به ساخت نانوواکسنی برای مقابله با برونشیت در ماکیان شدند. مرگ و میر طیور فشار اقتصادی زیادی به کشورها وارد می‌کند که این واکسن می‌تواند ابزار مناسبی برای مقابله با این ویروس باشد.

یک گروه تحقیقاتی موفق به ساخت نانوواکسنی بر علیه بیماری برونشیت شدند. آنها روشی برای تولید سریع و موثر این واکسن ارائه کردند.
کنترل عفونت‌های ویروسی و باکتریایی مرتبط با طیور منجر به رشد اقتصادی قابل توجهی در آمریکا شده‌است که این کنترل از طریق واکسن ایجاد شده‌است. خوشبختانه از واکسن برای کنترل بسیاری از بیماری‌ها می‌توان استفاده کرد. این واکسن‌ها در یک بازه زمانی کوتاه تولید می‌شوند. با این حال این واکسن‌ها نمی‌توانند برای عفونت‌های نوظهوری استفاده شوند و برای مقابله با این بیماری‌ها باید روش‌های جدیدی اتخاذ کرد.
یافته‌های محققان نشان می‌دهد که نانوذرات پلی‌انیدرید (PANs) روی غذای انسان و حیوان اثر منفی ندارد. به همین دلیل محققان این پروژه قصد دارند تا سال ۲۰۱۹ از این نانوذرات برای درمان بیماری استفاده کنند. آنها به دنبال استفاده از این پلتفورم برای درمان بسیاری از بیماری‌ها هستند.
پژوهشگران این پروژه از این فناوری برای مقابله با ویروس برونشیت استفاده کردند. این ویروس آسیب‌های اقتصادی زیادی در صنعت دامداری به همراه دارد. به همین دلیل محققان به دنبال استفاده از نانوذرات زیست‌تخریب‌پذیر PAN برای بهبود اثربخشی این نوع واکسن‌ها هستند.
برای استفاده از این نانوذرات در ساخت واکسن، محققان ابتدا به ارزیابی ایمنی این نانوذرات روی حیوانات پرداختند. این گروه تحقیقاتی دوزهای مختلفی از این نانوذرات را روی جوجه‌ها مورد آزمایش قرار دادند. در گام بعد رهایش آنتی‌ژن از این نانوذرات را مورد ارزیابی قرار دادند. محققان این پروژه پایداری و فعالیت زیستی رهایش دارو را از این نانوذرات مورد بررسی قراردادند.
نتایج داده‌های آنها نشان داد که کپسوله کردن پروتئین‌های مربوط به واکسن و ویروس غیرفعال شده درون PAN می‌تواند منجر به تولید واکسنی با کارایی بالا شود. مقایسه انجام شده میان واکسن‌های رایج و این واکسن جدید نشان داد که واکسن تولید شده در این پروژه اثربخشی بالاتری دارد.
مطالعاتی نظیر این، می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره استفاده از نانوذرات در ساخت واکسن طیور ارائه کند.