چینی ها در آستانه پرتاب اولین ماهواره کوانتومی جهان به فضا

چین در حال آماده شدن برای ارسال اولین ماهواره دنیاست که برای انجام آزمایش‌های کوانتومی در فضا طراحی شده است. هدف از انجام این آزمایش‌ها ایجاد یک شبکه ایمن برای ارتباطات جهانی است.

چین آماده است اولین ماهواره دنیا را که برای آزمایشات کوانتومی طراحی شده است، به فضا پرتاب نماید. به احتمال زیاد ناوگانی از ابزارهای دیگر که با فناوری کوانتومی کار می‌کنند، به دنبال این ماهواره به فضا ارسال خواهند شد. در آینده نزدیک ماهواره‌های چینی بیشتری پرتاب خواهند شد که یک شبکه مخابراتی بسیار ایمن را ایجاد کرده و افراد را در تمام دنیا به یکدیگر متصل می‌کنند. با وجودی که چین اولین کشور در این حوزه به شمار می‌رود، اما گروه‌هایی از کانادا، ژاپن، ایتالیا و سنگاپور نیز برنامه‌هایی برای آزمایش‌های کوانتومی فضایی دارند.
چائویانگ لو، فیزیکدان دانشگاه علوم و فناوری چین در هافی که با گروه تولیدکننده این ماهواره همکاری داشته است، می‌گوید: «قطعا مسابقه‌ای در این زمینه درخواهد گرفت». این ماهواره ۶۰۰ کیلوگرمی در ماه آگوست از مرکز پرتاب ماهواره جیوکوآن به فضا ارسال خواهد شد. آکادمی علوم چین و آکادمی علوم استرالیا در این پروژه ۱۰۰ میلیون دلاری با یکدیگر همکاری داشته‌اند.
دانشمندان تاکنون امکان ایجاد ارتباط کوانتومی را در یک فاصله ۳۰۰ کیومتری به اثبات رسانده‌اند. فوتون‌هایی که در یک فیبر نوری یا در هوا انتقال داده می‌شوند، پراکنده شده و یا جذب می‌شوند و هرگونه تلاش برای تقویت سیگنال بدون برهم زدن حالت کوانتومی فوتون‌ها بسیار دشوار است. محققان چینی امیدوارند که انتقال فوتون‌ها در فضا روان‌تر بوده و امکان ایجاد ارتباطات کوانتومی را در فواصل دورتر ایجاد نماید.
در مرکز این ماهواره یک بلور قرار دارد که جفت‌فوتون‌های درهم تنیده را تولید می‌کند. این فوتون‌ها هر چقدر از هم دور باشند، ویژگی‌های آنها به یکدیگر تنیده شده است. اولین وظیفه این ماهواره ارسال این زوج فوتون‌ها به ایستگاه‌های زمینی در پکن و وین و استفاده از آنها در تولید یک کلید سری است.
در طول این ماموریت دوساله، این گروه تحقیقاتی در نظر دارند یک اندازه‌گیری آماری به نام تست زنگ (Bell test) را انجام داده و نشان دهند که درهم‌تنیدگی میان این ذرات در فاصله ۱۲۰۰ کیلومتری نیز وجود دارد. با وجودی که بر اساس تئوری این در هم تنیدگی مستقل از فاصله است، اما تست زنگ این موضوع را ثابت خواهد کرد.
این محققان همچنین تلاش خواهند کرد با استفاده از یک زوج‌فوتون درهم‌تنیده و همراه با انتقال اطلاعات از مسیری عادی‌تر، حالت‌های کوانتومی را از راه دور منتقل نموده و تلاش کنند حالت کواتومی یک فوتون را در محلی جدید بازسازی کنند.